نکاتی مهم درباره آمنیوسنتز و بارداری

آمنیوسنتز آزمایشی است که مربوط به دوران بارداری است. طی دوران بارداری، جنین توسط مایع آمنیوتیک احاطه شده است، مایعی که بسیار شبیه آب است. مایع آمنیوتیک شامل سلول های جنینی و سایر مواد مانند آلفا فتوپروتئین (AFP) است. این مواد اطلاعات مهمی درباره ی سلامت نوزاد شما قبل از تولد فراهم می کنند.

آمنیوسنتز چیست؟

آزمایشی قبل از تولد نوزاد شماست که مقداری مایع آمنیوتیک از کیسه ای که جنین را احاطه نموده است برای آزمایش برداشته می شود.

مقادیر کمی از مایع آمنیوتیک از طریق سرنگ باریکی که از راه شکم وارد رحم میشود، تحت نظارت سونوگرافی برداشته می شود. سپس این مایع برای آزمایش و بررسی به آزمایشگاه ارسال می شود. بسته به مشکلات ژنتیکی احتمالی، آزمایش های مختلفی روی نمونه ی مایع آمنیوتیک انجام می شود.

چرا آمنیوسنتز انجام می شود؟

سونوگرافی کامل و دقیقی قبل از آمنیوسنتز انجام می شود، اما از آن برای تشخیص انواع مشخصی از بیماری های مادرزادی مانند سندروم داون که نوعی اختلال کروموزومی است، انجام می شود.

به دلیل آنکه انجام این آزمایش اندکی ریسک برای مادر و نوزاد دارد، به طور کلی پیشنهاد می شود تنها در صورتی که احتمال وجود اختلالات ژنتیکی بسیار است از این روش استفاده شود، مانند:

  • نتایج آزمایشات و سونوگرافی شما غیرطبیعی باشد.
  • سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های مادرزادی داشته باشید.
  • قبلا کودک یا تجربه بارداری با بیماری های مادرزادی داشته اید.آمنیوسنتز مشکلات مادرزادی را تشخیص نمیدهد، اما برای تشخیص موارد زیر در صورت وجود خطرات ابتلا به مشکلات ژنتیکی از طرف والدین استفاده می شود:

  • سندروم داون
  • سلول داسی‌شکل
  • فیبروز سیستیک
  • تحلیل و فساد عضلانی
  • تی سکس و بیماری های مشابهآمنیوسنتز می تواند نقص های لوله عصبی معینی را تشخیص دهد (بیماری هایی که مغز و ستون فقرات به طور طبیعی تکامل نمی یابند)، مانند اسپینا بیفیدا و آنانسفالی.

به دلیل انجام سونوگرافی هنگام آزمایش آمنیوسنتز، احتمال تشخیص بیماری های مادرزادی (مانند شکاف سق،  پیچیدگی پا یا بیماری های قلبی) وجود دارد که توسط آمنیوسنتز به تنهایی امکان پذیر نیست. برخی از بیماری های مادرزادی نیز وجود دارند که قابل تشخیص توسط آمنیوسنتز و سونوگرافی نیست.

در صورت انجام  این آزمایش، ممکن است درخواست تشخیص جنسیت نوزاد را نیز داشته باشید؛ زیرا آمنیوسنتز دقیق ترین شیوه برای تشخیص جنسیت کودک پیش از تولد است.

این آزمایش همچنین در سه ماهه سوم بارداری برای تشخیص تکامل طبیعی و مناسب ریه های نوزاد یا ارزیابی مایع آمنیوتیک جهت جراحی، انجام می شود.

آمنیوسنتز چیست؟آمنیوسنتز چه زمانی انجام می شود؟

در صورتی که پزشک شما انجام تست آمنیوسنتز را پیشنهاد نموده است، معمولا بین هفته ی ١۵ ام و ١٨ ام بارداری انجام می شود.

آیا نتایج تست آمنیوسنتز دقیق و قابل اعتماد است؟

دقت آمنیوسنتز در حدود ٩٩.۴ درصد است. البته ممکن است به ندرت بنا به دلایلی مانند عدم توانایی در جمع آوری مقادیری کافی مایع آمنیوتیک یا عدم رشد سلول های جمع آوری شده موفق نباشد.

آیا آمنیوسنتز ضرر دارد؟

احتمال بسیار کمی وجود دارد (کمتر از ١ درصد یا تقریبا ١ در ٢٠٠ تا ١ در ۴٠٠) که سقط جنین رخ دهد. آسیب به نوزاد یا مادر، اختلالات و زایمان زودرس از سایر عوارض احتمالی هستند که به ندرت ممکن است روی دهند.

آیا میتوانم آمنیوسنتز انجام ندهم؟

بله. قبل از انجام این تست شما مشاوره ی ژنتیک دریافت خواهید کرد. پس از آنکه خطرات و مزایای آن به طور کامل برای شما توضیح داده شد، می توانید انتخاب کنید که آمنیوسنتز انجام دهید یا نه.

در طی انجام آزمایش چه اتفاقی رخ می دهد؟

بخش کوچکی از شکم با ضدعفونی کننده ها، پاکسازی می شود تا برای تست آمنیوسنتز آماده شوید. ممکن است بی حس کننده ی موضعی برایتان استفاده شود (داروهای کاهش درد) تا هرگونه احساس درد و ناراحتی در شما کاهش یابد. دکتر در ابتدا موقعیت جفت و جنین را با سونوگرافی مشخص می کند. تحت نظارت سونوگرافی، دکتر یک سوزن باریک را وارد شکم و رحم و کیسه آمنیوتیک می کند به گونه ای که به جنین صدمه ای نرسد. مقدار اندکی از این مایع  توسط سوزن برداشته می شود و برای آزمایشگاه ارسال می شود.

شما ممکن است احساس قاعدگی خفیف و ناخوشایندی طی انجام آزمایش یا چند ساعت پس از آن داشته باشید.

آمنیوسنتز چیست؟


آیا پس از انجام آمنیوسنتز می توانم فعالیت های روزمره را انجام دهم؟

بعد از انجام آمنیوسنتز، بهتر است به منزل بروید و بقیه ی روز را استراحت کنید. نباید ورزش یا هر نوع فعالیت شدید داشته باشید یا هر چیزی که دارای  بیش از ٢٠ پوند وزن (48 کیلوگرم) باشد را بلند کنید.

ممکن است هر ۴ ساعت دو عدد تایلنول (استامینوفن) برای تسکین درد استفاده کنید. از روز پس از انجام آزمایش، می توانید تمام فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید مگر آنکه توسط پزشک شما منع شده باشد.

پس از آمنیوسنتز باید چه زمانی با دکتر خود تماس بگیرم؟

در صورت داشتن تب، خونریزی، ترشحات واژن یا دردهای شکمی بسیار شدید با دکتر خود تماس بگیرید.

نتایج چند مدت پس از انجام آزمایش به دستم می رسد؟

به طور کلی نتایج تست آمنیوسنتز ٢ الی ٣ هفته پس از انجام آن، آماده می شود. در صورتی که پس از گذشت ٣ هفته هنوز نتایج آن آماده نیست، دلیل آن را پیگیری کنید.

منبع: webmd


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *