شناخت دردهای بیماری ام اس

دردهای بیماری ام اس در اندام های تحتانی و پاها و درمان های طبیعی برای تسکین آن

در بسیاری از بیماری ها درد عصبی در قسمت تحتانی و پاها بروز پیدا می کند، بیماری های مزمنی همچون ام اس (مالتیپل اسکلروزیس) از جملۀ این بیماری ها می باشد. متأسفانه در این بیماری، وجود درد یک عارضۀ طبیعی است. اما با روش های درمانی صحیح از جمله روش های درمانی تجویزی و روش های درمانی طبیعی، احتمال آن وجود دارد که این درد تا حدودی تسکین یابد.

چرا ام اس باعث ایجاد درد می شود؟

درمان دردهای بیماری ام اس
درمان دردهای بیماری ام اس

درد عصبی که بیماران مبتلا به ام اس آن را  تجربه می کنند می تواند به طور مستقیم ناشی از خود بیماری و یا از طریق بیماری های مرتبط با آن، مانند فیبرومیالژیا و آرتروز باشد.

فیبرومیالژیا یک سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمن است که با درد در سطح گسترده، نقاط حساس، خستگی و اختلال خواب مشخص می‌شود و علت‌ آن ناشناخته است.

هنگامی که منشأ این درد به طور مستقیم خود بیماری ام اس باشد، می تواند ناشی از آسیب عصبی باشد. ام اس به غلاف میلین که پوشش محافظ طبیعی مغز، نخاع و کل سیستم عصبی است، حمله می کند. گسترش ضایعات و پلاک ها در سیستم عصبی، منجر به ایجاد درد در پاها و نیز در تمام نقاط بدن می شود.

بیماری ام اس گام برداشتن و یا راه رفتن را برای فرد بیمار مشکل می سازد و احتمالاً با شدیدتر شدن میزان آسیب عصبی، سفتی عضلانی و درد شدید نیز بروز پیدا می کند.

  

درد ناشی از وجود این بیماری می تواند به صورت خفیف و پراکنده و یا شدید و متناوب باشد. در مواردی که شدت درد زیاد باشد، عوامل کوچکی مثل نسیم سرد یا لباس نامناسب می تواند باعث ایجاد درد شود.

راه حل های خانگی برای درمان دردهای بیماری ام اس

درمان دردهای بیماری ام اس
درمان دردهای بیماری ام اس

کنترل دردهای بیماری ام اس معمولا مستلزم ترکیبی از روش های متعدد، از جمله داروهای تجویزی توسط پزشک و درمان های خانگی است. برخی از درمان های خانگی که می تواند در تسکین دردهای بیماری ام اس مؤثر باشد عبارتند از:

١. کمپرس گرم و یا حمام آب گرم
  

به گفته باربارا راجرز، مشاور تغذیه ای که خود وی نیز مبتلا به بیماری ام اس است، گرمای بیش از حد می تواند دردهای بیماری ام اس را شدیدتر کند. حمام گرم یا کمپرس آب گرم می تواند وضعیّت را بدتر نیز بکند. در عین حال، کمپرس آب گرم می تواند باعث راحتی بیمار و تسکین درد شود.

٢. ماساژ

ماساژ درمانی می تواند علاوه بر بالا بردن احساس آرامش و راحتی، برای اهداف دیگری از جمله تحریک جریان خون در بدن و تسکین دردهای بیماری ام اس و برطرف کردن سفتی عضلات نیز مؤثر باشد. برای افراد مبتلا به ام اس داشتن این آرامش بسیار مهم است و اغلب رسیدن به آن نیز برایشان دشوار است.

٣. درمان

براساس گزارش اداره امور سربازان بازنشسته ایالات متحده آمریکا، استرس، افسردگی و اضطراب در افراد مبتلا به ام اس به احتمال بسیار زیاد می تواند باعث افزایش و انتشار درد شود. کنترل استرس و بهبود وضعیّت روحی می تواند باعث کاهش دردهای بیماری ام اس شود. کار با یک روانشناس و گروه های پشتیبانی تنها برخی از راه های کاهش این عوامل روحی روانی می باشد.

۴. مکمل های تغذیه ای

دردهای بیماری ام اس می تواند به دلیل برخی نارسایی های خاص، ایجاد شده و شدیدتر نیز بشود. پزشک معالج می تواند برای بیمار مشخص کند که آیا وی دچار این کمبودها است یا خیر. از جمله کمبود: 

  • ویتامینB-12
  • ویتامین B-1
  • ویتامین B-6
  • ویتامین D
  • ویتامین E
  • روی

در صورت تشخیص هر یک از این کمبودها، پزشک مشخص می کند کدام یک از مکمل ها می تواند برای بیمار مفید باشد. راجرز همچنین Wobenzym را پیشنهاد می کند، که مکملی برای تسکین درد و سفتی عضلات می باشد.

۵. تغییر رژیم غذایی

درد و بیماری مکرر می تواند مربوط به یک رژیم غذایی نامناسب باشد. راجرز می گوید: “دردهای بیماری ام اس ممکن است ناشی از آنچه که افراد مبتلا به ام اس می خورند باشد، بنابرین لازم است توجه کافی داشته باشند و آن دسته از رژیم غذایی را مصرف کنند که باعث از بین بردن عوامل ایجاد کنندۀ درد عصبی باشد. از جمله مواد غذایی نامناسب که مصرف آنها می تواند باعث تشدید دردهای بیماری ام اس شود شامل ذرت، لبنیات، گلوتن، سویا و قند می باشد.

نکتۀ پایانی

زندگی برای فردی که مبتلا به ام اس است می تواند با مشکلاتی همراه باشد. نه تنها کنار آمدن با این بیماری به لحاظ روحی کار آسانی نیست بلکه کیفیت زندگی فرد نیز تحت تأثیر وضعیّت بوجود آمده ناشی از این بیماری قرار می گیرد. لذا فرد بیمار بایستی با پزشک خود در مورد راهکارهای چند بُعدی برای بهبود کیفیت زندگی و کنترل بیماری مشورت نماید.


منبع: healthline.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *