شروع سال تحصیلی جدید می تواند هم برای والدین و هم برای کودکان منشأ اضطراب باشد. در اینجا چگونگی نحوه برخورد با این مشکلات در خصوص رفتن به مدرسه بیان می شود.

طبیعی است که روز اول مدرسه برای بعضی از والدین سخت باشد ، اما ممکن است برخی از کودکان نیاز به حمایت بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند تا بتوانند خود را با شرایط جدید وفق دهند.

این که سال تحصیلی، درست نزدیک و یا در زمان اوج فعالیّت در پایان ماه اوت آغاز می شود اغلب برای برخی والدین شروع چیز دیگری است: شروع مضاعف احساس اضطراب و استرس

 

اگر شما مادری هستید که در ابتدای سال تحصیلی جدید استرس بیشتری را تجربه می کنید ، تنها نیستید. در حقیقت ، احساس شما بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید امری عادی است- به خصوص اگر بچه های شما کم سن و سال باشند.

بر اساس یک نظرسنجی جدید از سوی آکادمی کودکان، که یک مرکز مراقبت از کودکان است، نشان می دهد که وقتی از تمام  اعضای خانواده ها نظر سنجی شد، 63 درصد اعلام کرده بودند که این مادران هستند که روز اول مدرسه برایشان سخت می باشد. 

و این تعداد با 27 درصدی مقایسه می شود که معتقدند این کودکان هستند که بیشتر دچار اضطراب می شوند.

به گفته میشل لوین (Michele Levin)، که متخصص خانواده درمانی و مالک مشترک در Blueprint Mental Health است این موضوع به هیچ وجه تعجب آور نیست.

خانواده درمانی شاخه ای از روان درمانی است که به اعضای خانواده برای اصلاح روابط و حل اختلافاتشان با یکدیگر کمک می کند.

وی در گفتگو با  Healthline گفت: “این برای والدین کاملاً طبیعی است که زمانی که فرزندانشان مهد کودک را شروع می کنند  لحظات سختی را پشت سر بگذارند.” “برای بسیاری از خانواده ها ، اولین بار است که تا حدودی کنترل خود را از دست می دهند و احساسات بر آنها غلبه می کند.”

به گفتۀ لوین در حالی که طبیعی است که روز اول مدرسه برای برخی از والدین سخت باشد ،  اما ممکن است بعضی از کودکان نیاز به حمایت بیشتری نسبت به دیگران داشته باشند تا بتوانند خود را با تغییرات موجود وفق دهند.

وی همچنین خاطرنشان کرد که روشهای مختلفی وجود دارد که والدین می توانند با کمک آنها استرسی را که همزمان با  آغاز سال تحصیلی جدید سراغشان می آید آن را کنترل کنند.

مؤثر بودن انجام برخی فعالیت ها پیش از شروع مدارس  

دکتر سارا باود سخنگوی آکادمی اطفال آمریکا ، که پزشک متخصص اطفال و مدیر ارتباطات مراکز بهداشتی و درمانی مدارس و بیمارستان کودکان در سراسر کشور است پیشنهاد می کند که مادرانی که ممکن است در اولین روزهای مدرسه استرس داشته باشند ، مدتی فکر کنند و ببینند  که علت اصلی اضطراب آنها چیست و چه کاری می توانند برای کاهش این اضطراب انجام دهند.

دکتر باود می گوید: “شاید این به معنای آن است که احتمالاً مادران بخواهند معلمان یا مدیران را قبل از بازگشایی مدارس ببینند و  در مورد نگرانی های خود با آنها گفتگو کنند تا احساس کنند که به هر حال کاری انجام می دهند که بتوانند این استرس را کنترل کنند.”

او  توضیح می دهد که به این ترتیب آماده شدن برای شروع مدرسه مانند آموزش  یک مسئله است. و تمرین کردن این آموزش را تکمیل می شود.

و این امر در روزهای منتهی به آغاز سال تحصیلی حتی تا انجام برخی کارهای جدید روزانه که به صورت روتین انجام می شد نیز گسترش می یابد. 

از جمله اینکه صبح زود بچه هایتان را از خواب بیدار کنید، لباس هایی را که قرار است بپوشند را کنار بگذارید، و یا اینکه در زمان مشخصی صبحانه بخورید، تمامی این کارها می تواند کمک کند تا هنگام فرا رسیدن روز اول مدرسه نیز تمامی کارها به راحتی انجام شوند  و استرس موجود نیز کنترل شود.

باود می گوید: “اگر موفق شوید که راهی پیدا کنید که بتوانید روزهای نخست مدرسه صبح  را با رفتارهای مثبت با فرزند خود شروع کنید، و این رفتارهای مثبت را به صورت روتین انجام  دهید باعث می شود که از اضطراب ایجاد شده کاسته شود.”

برای بسیاری از والدین ، ​​بخش بزرگی از استرس آنها ناشی از نگرانی از تجربه ای است که فرزندانشان  با شروع مدارس آن را درک می کنند واضطراب  و استرسی که در مکانی ناآشنا آن را احساس خواهند کرد.

اما لوین می گوید لازم است که والدین توجه داشته باشند که آنها نمی توانند روند این تجربه را برای کودکان خود کنترل کنند. به گفتۀ وی “شما فقط می توانید نحوۀ پاسخگویی به این تجربه را کنترل کنید.”

او می گوید  از والدین می خواهم که توجه داشته باشند که این کار آنها نیست که بخواهند هرگونه  فشار روانی احتمالی در خصوص فرزندانشان  را از میان بردارند، یا مانع از آن شوند که آنها کوچکترین ناراحتی را احساس کنند.

درعوض ، والدین بایستی بر روی این نکته تمرکز داشته باشند که به کودکان خود کمک کنند تا درک کنند که چه احساسی دارند ، از آن طریق با آنها صحبت کنند و یاد بگیرند که چگونه با هر آنچه که اتفاق می افتد کنار بیایند  و خود را با آن جریانات وفق دهند.

لوین توضیح می دهد که “پیش بینی این امر و دانستن آن هر چند  واقعاً کار سختی است ، اما انجام این کار به نفع آنها خواهد بود و پیش بردن کارها به این روش به والدین کمک خواهد کرد تا بتوانند با شرایط جدید به خوبی کنار بیایند و آن را بپذیرند.”

در حقیقت ، والدینی که به دلیل اضطراب فرزندشان نسبت به شروع مدرسه دچاراسترس می شوند ، ممکن است این تجربه را برای همه دشوار کنند ، زیرا کودکان استرسی را که والدینشان دارند را جذب می کنند و آنها نیز دچار استرس می شوند.

باود می گوید: “والدین بایستی مراقب لحن صحبت کردن خود باشند.” “اگر لحن صحبت کردن آنها طوری باشد که نشان دهندۀ عصبانیّت و یا مضطرب بودن آنها باشد یا در حضور کودک سؤالاتی از این قبیل مطرح کنند که  آیا انتخاب این مدرسه انتخاب درستی بوده است؟ یا اینکه چگونه فرزندشان می تواند به آن مدرسه رفت و آمد کند؟ این حالت اضطراب و عصبانیّت به کودک نیز انتقال می یابد و این سؤالات در ذهن او نیز این برایش مطرح می شود.”

 

به فرزندانتان کمک کنید تا خود را با شرایط جدید وفق دهند

بایستی توجه داشت که والدین تنها کسانی نیستند که می توانند اضطراب افزایش یافته را در خصوص آغاز سال تحصیلی جدید تجربه کنند. کودکان و نوجوانان نیز اغلب آن را احساس می کنند ، و والدین می توانند نقش مهمی در این میان داشته باشند و به آنها کمک کنند تا شرایط جدید را بپذیرند.

باو می گوید “هرکاری که می توانید انجام دهید تا قبل از بازگشایی مدارس برای کمک به فرزندانتان این اضطراب و استرس را به حداقل برسانید. اگر می توانید پیشاپیش از مدرسه دیدن کنید ، درباره همه چیزهایی که آنها انتظار دارند صحبت کنید و حتی اینکه روز اول مدرسه چطور می تواند باشد آن را با فرزند خود تمرین کنید زیرا این کار می تواند برای کنترل استرس فرزندتان مؤثر باشد.”

او توضیح می دهد که دلیل این امر آن است که بچه ها به طور مرتب پیشرفت می کنند و انتظاراتی که دیگران از آنها دارند را برآورده می کنند.

لوین می گوید با این حال ، برای کودکانی که ممکن است چیزی فراتر از یک نگرانی و استرس را در خصوص  روز اول مدرسه تجربه کنند ، بسیاری از مدارس ابتکارات جالبی برای کمک به آنها دارند.

وی گفت: “برای دریافت برخی از پشتیبانی ها به مدرسه مراجعه کنید ، زیرا آنها می توانند شما را در مسیر صحیح قرار دهند ، و این کار را چه با استفاده از ابزرای برای برطرف کردن این مشکل و یا با ارجاع دادن به یک درمانگر برای ارائۀ کمک های بیشتر انجام می دهند.”

 

روز اول مدرسه همانند یک قهرمان با این استرس روبرو شوید

سرانجام هنگامی که روز اول مدرسه فرا می رسد، برای بچه های کوچکتر چندان غیر معمول نیست که به پدر و مادر خود می چسبند و تلاش می کنند که از آنها جدا نشوند.

روز اول مدرسه همانند یک قهرمان با این استرس روبرو شوید

والدینی که قبلاً نگران چگونگی برخورد فرزند خود در این لحظه بودند، ممکن است وسوسه شوند تا لحظۀ خداحافظی خود را طولانی تر کنند. با این حال ، هر دو متخصص در گفتگو با  Healthline  والدین را تشویق می کنند که برنامۀ روتین را دنبال کنند و لحظۀ خداحافظی را طولانی نکنند و در آنجا خیلی معطل نشوند.

باو می گوید ” ما به والدین می گوییم که طولانی شدن لحظه جدایی ، معمولاً کودک را آرام نمی کند. بلکه اوضاع را بدتر نیز می کند. “

وی توضیح داد: “در کودکی که دارای اختلال اضطراب تشخیصی نباشد و یا زمینه های دیگری که می تواند این مسئله را سخت تر کند در او نباشد، معمولاً بهتر است که کودک بداند چه چیزی پیش می آید و سپس همان را دنبال کند.”

باود به والدین توصیه می کند به جای آنکه تا آخرین لحظه در مدرسه کنار فرزندانشان بمانند بهتر است که به فرزند خود اطمینان دهند که همه چیز خوب است و آنها  یک روز عالی خواهند داشت.
سپس آنها را نزد معلم شان بگذارد ، که احتمالاً بهتر می تواند کودکان را طوری هدایت کند که شرایط جدید را بپذیرند.

او می گوید ” اکثر اوقات ، معلم می گوید کودک حدود 10 دقیقه پس از رفتن والدین ، ​​وضعیّت خوبی دارند. اما والدینی که می مانند ، فقط اضطراب را در کودکان بیشتر می کنند.”

لوین والدین را ترغیب می کند که وقتی فرزندشان به مدرسه می رود لحظۀ خداحافظی با آنها  آرامش خود را حفظ کنند ، هر چند ممکن است انجام چنین کاری آسان نباشد.

وی گفت: “وقتی کودک گریه می کند ، و یا وحشت زده و مضطرب است و یا می گوید ،” من به مدرسه نمی روم ، مرا مجبور به رفتن نکنید .” این کار به طور طبیعی احساسات والدین را تحریک می کند ، و باعث می شود آنها خیلی زود عصبی ، نگران و یا ناامید شوند.”

لوین والدین را ترغیب می کند که در آن لحظات، یکی از نقل قول های مورد علاقه او را به خاطربیاورند: “آرامش خود را با آنها سهیم شوند. و همانند آنها دچار آشفتگی و اضطراب نشوند.”

وی گفت: “بهتر است کودک را به حال خود رها کنید، تمام وقت با شوق و اشتیاق لبخند بزنید، سپس به گوشه ای نزدیک بروید و کمی فریاد بکشید و خودتان را خالی کنید. با این کار فقط  سعی می کنید این نوع واکنش ها را در مقابل کودک خود به حداقل برسانید. “

برنامه را به آنها یادآوری کنید ، به آنها بگویید که  دوستشان دارید و برای کنترل و پیش بردن ادامۀ کار به معلمشان اعتماد کنید.

اگرچه ممکن است آسان به نظر نرسد ، اما در نهایت بهترین کاری است که برای شخص شما و کودک تان نتیجه بخش خواهد بود.

 

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *