تحقیقات اخیر شواهد روشنی ارایه کرده اند که پیاده روی و طبیعت گردی تاثیر بسزایی در سلامتی افراد دارد.

گذارندن وقت در طبیعت برای سلامتی کودکان نیز بسیار مفید می باشد و این چیزی است که اکثر والدین کاملا متوجه آن هستند.بر اساس یافته های کارولین شویلر بنیانگذار و مدیر اجرایی وایلدروک ،مرکز بازی و کشف طبیعت در ویرجینیا: ” زمانی که کودکان این شانس را دارند که در طبیعت آزادانه بازی کنند ، آنها شادتر بوده،رفتار بهتر و ارتباط اجتماعی قویتری دارند.”

سپری کردن زمان برای بزرگسالان نیز بسیار مفید می باشد و به این علت است که بیشتر افراد برای فرار از استرس های کاری به دامن طبیعت پناه  می برند.

چه مدت‌زمانی طبیعت‌گردی کنیم تا سالم بمانیم؟

محققان انگلیسی گروه ۲۰هزارنفره از مردم انگلیس را برای تحقیقات‌شان انتخاب کردند. آنها تأثیر مدت‌زمان طبیعت‌گردی مردم بر سلامت جسمی و روحی ـ‌روانی‌شان را بررسی کردند؛ فارغ از اینکه آنها در دشت‌ها و جنگل‌ها طبیعت‌گردی می‌کردند یا در فضای‌سبزهای شهری. در نتیجهٔ تحقیقات، در میزان سلامتی کسانی که در طول هفته کمتر طبیعت گردی کرده بودند، تغییر قابل‌ملاحظه‌ای مشاهده نشد. در مقابل، کسانی که این مدت‌زمان برای‌شان دست‌کم ۱۲۰ دقیقه بود، سالم‌تر از دیگران بودند.

 

در این پژوهش، مدت‌زمان طولانی‌تر از ۱۲۰ دقیقه هم برای سلامتی سودمند بوده است. مثلا کسانی هم که ۵ ساعت یا بیشتر در هفته طبیعت‌گردی کرده بودند، ازلحاظ سلامتی در سطح بسیار خوبی بودند. نباید این مدت‌زمان ۱۲۰ دقیقه‌ای را با زمان ایدئال لازم برای طبیعت‌گردی اشتباه گرفت. این مدت‌زمان، بنا به گفتهٔ محققان انگلیسی، حداقل زمانی است که باید در طبیعت سپری کنیم تا سالم بمانیم.

محققان خاطرنشان کردند که این فقط اولین قدم در راستای ترغیب افراد برای پیاده روی و طبیعت گردی می باشد.هرچند تحقیقات دیگر نشان داده اند که حتی بازه های زمانی خیلی کم در طبیعت نیز می توانند مزایای سلامتی را به همراه داشته باشند.یکی از مطالعات دیگر نشان داده اند که پنج دقیقه ورزش در طبیعت نیز می تواند باعث افزایش عزت نفس و روحیه گردد.

شویلر این نوع  تحولات و تغییرات روحیه سریع را در وایلدروک حتی در بین بزرگسالانی که مشاغل بسیار استرس زا داشتند نیز مشاهده کرده است.وی اضافه کرد که بعد از یک ساعت حضور در طبیعت آنها شروع به خندیدن و خوب غذا خوردن می کنند و خاطرات خوب گذشته را مرور می کنند.

تاثیر طبیعت گردی در سلامت افراد


طبیعت و تاثیر آن بر سلامتی

بر اساس نظرجسیکا مووتنوت، کارشناسی ارشد ، MFT ، روان درمان در شارلوتزویل ، ویرجینیا،این حداقل زمان ممکن برای بهره گیری از طبیعت می باشد و با صرف زمان بیشتر نتیجه های بهتری می توان گرفت.برای نیل به این هدف لازم نیست حتما برای سفرهای طولانی مدت برنامه ریزی کرد.

شویلر اظهار داشته است: “اگر به چند درخت یا پارک دسترسی داشته و 15 دقیقه فرصت  پیاده روی دارید حتما از این زمان بهره لازم را  ببرید “

دکتر پاتریشیا هاباخ ، دکترا ، رواندرمانگر و متخصص تغذیه در یوجین ، اورگان ، گفته است که کار او با مشتریان فراتر از صحبت کردن در مورد مدت زمان صرف وقت در طبیعت است.

وی گفت: “از دیدگاه روانشناختی ،با تعامل بین بیمار و طبیعت می توان به دستاوردهای بسیاری در زمینه بهبود آنها دست.”

افرادی که در مناطق طبیعی زندگی می کنند از تاثیر طبیعت بر سلامتی خود آگاهی دارند اما افرادی که به دور از چنین فضاهایی هستند نیازمند راهنمایی های بیشتری هستند.

هاسباخ گفت: “برای بهبود بعضی از افراد بیمار طبیعت یک نسخه بسیار عالی می باشد.”این شامل توان مشتری برای استفاده از تمام حواس خود در طبیعت،از جمله توجه به مواردی مانند پرنده ای در حال پرواز،گلها یا بوی آن می باشد.


مزایای سلامتی طبیعت  فراتر از فعالیت بدنی است

برخی از فواید سلامتی طبیعت به این دلیل است که افراد در هنگام بیرون رفتن فعالیت بدنی بیشتری کسب می کنند.اما تحقیقات نشان می دهد که حتی نشستن در طبیعت نیز می تواند سلامتی را بهبود بخشد.

هاسباخ گفت که طبیعت همچنین باعث می شود ساعت ها از “توجه مداوم و خسته کننده ذهنی کار با کامپیوتر و تلفن هوشمند دور باشیم.

اگر تلفن هوشمند خود را کنار گذاشته و تمام توجه خود را معطوف به طبیعت کنید از مزایای آن طبیعت گردی بهرمند خواهید شد خواه این طبیعت پارکی باشد یا درختی در اطراف منزلتان،اگر ذهن خودرا به آن معطوف کنید لذت خواهید برد.

موتوتوت می گوید: “اگر با یک ذهن آگاهانه و برقراری رابطه با یک درخت  در پیاده رو قدم برداریدو از سایه آن لذت ببرید بیشتر از سایر مواقع از پیاده روی لذت خواهید برد زیرا با توجه به اثر متقابل برقراری ارتباط با آن درخت لذت بیشتری را به شما خواهد داد.”

دلیل بسیار قدیمی برای اهمیت طبیعت گردی

افراد بیشتر اوقات خودرا با رایانه یا تلفن های هوشمند که فعالیت های نسبتا جدیدی می باشند سپری میکنند اما با مطالعه این مقاله به اهمیت طبیعت همراه با ورزش چه بسا برای مدت بسیار کم می توان پی برد.

بر اساس گفته شویلر “ما در طبیعت تکامل یافته ایم و با توجه به این مسیله می توان دریافت که برای داشتن عملکرد بهتر لازم است از طبیعت دور نباشیم.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *