عامل اصلی اختلالات خواب در نوجوانان چیست؟


رفع اختلالات خواب در نوجوانان با کم کردن میزان قرارگیری در مقابل وسایل الکترونیکی

بر اساس یافته های محققان، کاهش مدت زمان استفاده از وسایل الکترونیکی مانند تلوزیون، موبایل و تبلت در شب میتواند به رفع اختلالات خواب در نوجوانان و داشتن خواب بهتر کمک کند.

از ابتدا الگوی خواب انسان مطابق طلوع و غروب خورشید بوده است سپس با کشف آتش دچار تغییراتی گشت و بعدها با اختراع برق کاملا دگرگون گردید.

با اختراع برق در هر ساعت از شبانه روز صفحات نمایش درخشان و چراغ ها را می توانیم در اختیار داشته باشیم. بنابراین الگوی خواب ما کاملا تغییر خواهد کرد.

کارشناسان حوزه خواب در حال بررسی راه های تغییر این عادت ها در راستای بهبود کیفیت خواب می باشند.یکی از دغدغه های والدین مدرن امروزی میزان استفاده فرزندانشان از وسایل الکترونیکی مانند تلفن همراه، رایانه های لوحی و یا رایانه های خانگی می باشد.

علاوه بر ترس والدین از اینکه فرزندانشان از محیط خانواده و اجتماع دور می شوند، بسیاری از آنها نگران اثرات طولانی مدت استفاده از وسایل الکترونیکی هستند.

یکی از مطالعات انجام شده نشان داد که این تاثیرات تنها بر اثر صفحه نمایش چنین وسایلی نیست بلکه بیشتر ناشی از نور آبی ساطع شده از آن می باشد.

تحقیقات جدید محققان هلندی نشان می دهد که کاهش مدت زمان قرارگیری در مقابل صفحه نمایش وسایل الکترونیکی دو ساعت قبل از فرارسیدن شب یا استفاده از عینک هایی که شدت نور آبی را کم میکنند، می تواند تفاوت های چشمگیری در الگوهای خواب نوجوانان ایجاد کند.

این پژوهش در آخر هفته گذشته در نشست سالانه انجمن غدد شناسی اروپا در لیون فرانسه برگزار شد. یافته های این تحقیق هنوز در مجله ای منتشر نگردیده است.


تغییر الگوهای خواب نوجوانانمحققان ۵۵ کودک هلندی در بازه ی سنی ١٢ تا ١٧ ساله را در معرض وسایل الکترونیکی قرار دادند تا بتوانند با بررسی میزان استفاده روزانه نمایشگرهای آبی اثرات منفی آن را بررسی کنند.

نوجوانان به سه گروه تقسیم شدند. بعضی از آنها هنگام استفاده از صفحه نمایش دستگاه های خود به عنوان گروه نرمال مورد مطالعه قرار گرفتند، گروه دیگر عینک هایی را که نور صفحه را کاهش میدادند مورد استفاده قرار دادند، و بقیه کاملا از این دستگاه ها دور نگه داشته شدند.

کیفیت و میزان خواب این گروه ها در طول یک دوره پنج هفته ای با استفاده از دفترچه یاداشت آنها، بررسی سطوح ملاتونین، هورمون خواب، مورد بررسی قرار گرفت.

محققان دریافتند که استفاده از عینک محافظ و کاهش مدت زمان استفاده از وسایل الکترونیکی چند ساعت قبل از خواب به بهبود کیفیت خواب کمک شایانی میکند.

دکتر Dirk Jan Stenvers، یکی از محققان و متخصصان غدد درون ریز در UMC آمستردام در یکی از تحقیقات خود بیان کرده اند که مشکلات خواب، از جمله طولانی شدن مدت زمان به خواب رفتن که در اثر اشعه آبی ایجاد میگردد، بسیار شایع می باشد.

استنورز در بیانیه ای گفته است: ” نوجوانان به طور فزاینده ای زمان بیشتری را صرف دستگاه هایی با صفحه نمایش می کنند و مشکلات مربوط به خواب در این گروه سنی شایع تر می باشد.” “در اینجا به سادگی بیان گردید که اختلالات خواب در نوجوانان را می توان به راحتی با کم کردن میزان استفاده از وسایل الکترونیکی حل کرد.”


مطالعات انجام شده در مورد اختلالات خواب در نواجوانان برای کمک به والدینمطالعات، بینش و آگاهی لازم را در اختیار والدین قرار می دهند که بتوانند به فرزندانشان کمک کنند تا خواب کافی داشته باشند.

دکتر جینا پسنر، متخصص اطفال در مرکز پزشکی در Memorial Care Orange Coast در Fountain Valley، کالیفرنیا، در یکی از مطالعاتش گفته است که یکی از موارد پیشگیرنده، استفاده از عینک فیلتر کردن اشعه آبی می باشد.

” البته این برای بیمارانی مناسب است که حاضر به کاهش زمان استفاده از صفحات نمایشگر وسایل الکترونیکی خود نیستند، اما هنوز هم معتقدم که حداکثر دو ساعت در روز برای فعالیت بدنی نوجوانان لازم و ضروری می باشد.”

دکتر دانلل فیشر، معاون امور کودکان در مرکز بهداشت سنت جان در سانتا مونیکا، کالیفرنیا می گوید هنگام بحث درباره “بهداشت خواب” در خانواده ها، نکته حائز اهمیت این است که کاهش قرارگیری در معرض وسایل الکترونیکی قبل از خواب، به بچه ها کمک می کند تا سریع تر به خواب رفته و خواب آرامی داشته باشند.

بر اساس گفته دکتر فیشر: “خواب در این گروه سنی بسیار مهم است و اختلالات خواب در نوجوانان بیشتر از سایر گروه های سنی  است.”خانواده ها بایستی توجه داشته باشند که با به حداقل رساندن میزان استفاده از وسایل الکترونیکی می توانند بسیاری از اختلالات خواب در نوجوانان را حل کرده و به  بهبود کیفیت آن کمک کنند.


اثرات طولانی مدت اختلالات خواب در نواجوانان بر سلامت

بر اساس گفته کارشناسان، داشتن خواب کافی بسیار حائز اهمیت است زیرا بهبود کیفیت خواب می تواند از خستگی و عدم تمرکز پیشگیری کند.

اختلالات خواب در نوجوان در بلندمدت می تواند منجر به بیماری های غیر قابل پیشگیری مانند چاقی، دیابت و بیماری های قلبی گردد.

استنورز و همکارانش مطالعه جدیدی را پیش گرفته اند تا بتوانند تمام ابعاد تاثیر وسایل الکترونیکی بر کیفیت خواب، اثرات بلند مدت و کوتاه مدت را مورد بررسی قرار دهند.

یکی دیگر از مواردی که در این تحقیق مورد بررسی قرار خواهد گرفت امکان تعمیم یافته ها به بزرگسالان می باشد. این محقق اذعان دارد که با پیشگیری های کنونی میتوانیم از آسیب های جدی آینده پیشگیری کنیم.


منبع: healthline.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *