چگونه گریه نوزاد را متوقف کنیم؟

گریه نوزاد یکی از بهترین سلاح های او در مقابل والدین محسوب می گردد. کودکان به خوبی از این شیوه بهره می برند و در مواقعی که با سدی محکم به نام مخالفت والدین روبه رو می گردند به این شیوه روی می آورند.

بارها دیده شده است که میزان معینی از گریه کردن را یکی از والدین طبیعی تلقی می کند، ولی پدر یا مادر دیگری آن را بسیار آزار دهنده می داند.

گریه کردن یکی از راه های طبیعی کودکان، برای برقراری ارتباط است. در حدود یک ماهگی، گریه نوزاد شکل خاصی می گیرد به گونه ای که مادر می تواند صدای گریه نوزاد خود را از گریه سایر نوزادها تشخیص دهد و همچنین، بین گریه ناشی از گرسنگی، عصبانیت و بدخلقی کودک تفاوت بگذارد.

نوزادان، ابتدایی ترین برداشت از دنیا و ارتباطات را، از پاسخ های اطرافیانشان به دست می آورند. اگر به آن ها توجه محبت آمیزی شده باشد این برداشت سعادتمندانه خواهد بود.

بررسی های دکتر ماری ورث در این مورد نشان می دهد که کودکانی که نسبت به گریه آن ها به علت وجود این باور غلط که توجه نشان دادن باعث لوس کردن کودک می شود، بی توجهی نشان داده شده است، بعدها و در سال اول زندگی، به دفعات بیشتر و به مدت طولانی تری گریه می کردند.

آرام کردن گریه نوزاد
روش های موثر آرام کردن گریه نوزاد


با این حال، گریه نوزاد چهار یا پنج ماهه ممکن است برای جلب توجه باشد. این انسان های کوچک، دوست دارند که با پدر و مادرشان و دیگر اعضاء خانواده باشند. بنابراین، وقتی درمی یابند که وقتی صدا بزنند کسی پاسخ خواهد داد و تنها دست آویز برای صدا زدن، گریه کردن است، چرا چنین نکنند؟ چون این کار مؤثر واقع می شود!

به چند روش موثر و کاربردی آرام کردن گریه نوزاد که در ادامه مقاله بیان می شود، توجه نمایید:

١. برای آرام کردن گریه نوزاد خود رفتاری متعادل داشته باشید

وقتی که می دانید خطری کودک شما را تهدید نمی کند، گرسنه نیست، خودش را خیس نکرده است، درد نمی کشد و بیمار نیست و شما تا می خواهید مقداری استراحت کنید، بد خلقی می کند، بد نیست که چند دقیقه ای برای جلب توجه شما صبر کند و یا چند لحظه صبر کند تا گفتگویتان تمام شود و سپس به سراغ او بروید.

ولی اگر گریه نوزاد بسیار شدید است و فریاد می کشد یا به هق هق افتاده است، هر چه در دستتان است، زمین بگذارید و بی درنگ به سراغ او بروید.

پاسخ شما، بستگی به قضاوت شما دارد. اما موقعیت هر چه باشد، هیچ گاه اجازه ندهید که نوزاد، زیاد گریه کند. با این حال، او باید یاد بگیرد که شما کمک رسان او هستید، نه برده و غلام گوش به فرمان او.

٢. با در آغوش گرفتن می توانید گریه نوزاد را متوقف کنید

چنانچه نوزاد شما گریه کند یا نه، او را زیاد در آغوش بگیرید و تکان دهید و نوازش کنید؛ حتی اگر می تواند به راحتی شیشه شیرش را خودش نگه دارد، هنگام غذا خوردن او را در آغوش بگیرید.

برای نوزادان بزرگتر نیز ترانه یا کتاب بخوانید. کودکان، نیازمند نوازش و نزدیکی جسمی هستند تا احساس کنند که والدین آن ها را دوست دارند.

٣. کودک را به محیط اطرافش علاقه مند کنید

به گریه های نوزاد خود کاملا توجه کنید و او را هیچ گاه به حال خود رها نکنید. برای نوزادان از اسباب بازی های خاص استفاده کنید، زیرا از اسباب بازی های متحرک و یا نرم لذت می برند.

۴. وقت خواب را برایش تفهیم کنید

در بیشتر اوقات پیش می آید که شما علی رغم تمامی سعی و کوشش هایی که کرده اید، متوجه شده اید زمانی که کودک را درون گهواره قرار می دهید، سریعا گریه را سر می دهد، در حالی که قبلا مطمئن شده اید او هیچ گونه بیماری ندارد.

آرام کردن گریه نوزاد
روش های موثر آرام کردن گریه نوزاد

در این موارد، برنامه زیر را اجرا کنید: او را تکان دهید، آرام کنید و مهربانانه در گهواره بگذارید و به پشتش بزنید. اتاق را ترک کنید. اجازه دهید که برای ده پانزده دقیقه گریه کند و سپس، برگردید و دوباره همان کارهای آرام کننده را تکرار کنید. دوباره اتاق را ترک کنید و ده پانزده دقیقه دیگر صبر کنید و دوباره همان برنامه را تکرار کنید.

بدین ترتیب، کودک یاد خواهد گرفت که این کارها به معنای آن است که هنگام خواب فرا رسیده است و شما انتظار دارید که او بخوابد.

۵. یک گام جلوتر بروید

اگر کودک شما بسیار آرام است و هیچ گاه گریه نمی کند، لازم است با او رفتاری مهربان داشته باشید، اما فراموش نکنید بهتر است نوازش های خود را برای زمانی نگاه دارید که کودک شما رفتاری مثبت و در خور توجه داشته باشد، چرا که اگر او را در هر زمانی نوازش کنید در حقیقت کودک شما نیاز بیشتری به گریه و شکایت پیدا خواهد کرد.

بدون تردید شما باید به محض آنکه کودک گریه را متوقف کرد و مطابق میل شما رفتار نمود، به او توجه مثبت نشان دهید. شما باید قاطع باشید و حرف خود را به گونه ای بگویید که کودک احساس کند واقعا جدی با او سخن می گویید.

اگر نوزاد، به گونه ای غیر معمول و دور از انتظار شما، یکسره گریه می کند، دقیقا او را معاینه کنید، زیرا ممکن است ناراحت یا حتی بیمار باشد. اگر گریه نوزاد مداوم بود، توصیه می کنیم که با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

منبع: دایرﺓ المعارف رفتار با کودک از استفن گاربر

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *