شاید از شنیدن اینکه کتابخوانی برای نوزادان مزایایی دارد تعجب کنید! اما باید بدانید که خواندن کتاب برای نوزادان واقعا مفید است.

فرزند دلبند شما هرروز انبوهی از اطلاعات را یاد می گیرد. اگرچه نوزادان فقط از طریق گریه و تماس چشمی و زبان بدن قادر به برقراری ارتباط با دنیای اطراف خود هستند، اما برای اینکه مهارت های زبانی خود را توسعه دهند، به دقت به دنیای اطراف خود توجه می کنند.

مسلماً حرف زدن با نوزادتان یکی از راه های اصلی کمک به او برای توسعه مهارت های زبانی و یادگیری صحبت کردن است. اگر تا کنون تجربه مراقبت از یک نوزاد را نداشته اید، احتمالاً موضوع حرف زدن با نوزادی که نمی تواند جواب شما را بدهد، به نظرتان مسخره می آید اما اکثر والدین از حرف زدن با نوزادشان لذت می برند. در ضمن، حرف زدن با نوزاد کمک می کند تا نوزاد زودتر به اصطلاح زبان باز کند و شروع به حرف زدن کند. خب، اینجاست که می گوییم کتاب خواندن برای نوزادتان می تواند مفید باشد. از جمله مزایای خواندن کتاب برای نوزاد به شرح زیر است:

  • وقتی نوزاد خود را در آغوش می گیرید و همراه با نوازش برای او کتاب می خوانید، یک پیوند عاطفی بین شما و نوزادتان ایجاد می شود.
  • وقتی در جایی باید مدتی منتظر بمانید، مثلا در مطب دکتر یا مترو و … خواندن کتاب برای نوزاد روش خوبی برای مشغول نگه داشتن نوزاد و ممانعت از گریه نوزاد است.
  • از همین دوران نوزادی، فرزند خود را با فرهنگ کتاب خوانی آشنا می کنید و وقتی کودکتان بزرگتر شود به خواندن کتاب علاقه مند خواهد بود.
  • کتاب خواندن برای فرزندتان قبل از آنکه خودش قادر به خواندن باشد، کمک می کند تا مهارت های اولیه او نظیر درک شناختی و درک مفاهیم آغاز و پایان در فرزندتان توسعه پیدا کند.
  • کتاب خواندن برای نوزاد کمک می کند تا مهارت های زبانی نوزاد بیشتر توسعه یابد و کودک سریع تر شروع به حرف زدن کند.

انتخاب کتاب مناسبِ کودک

وقتی فرزند شما یک نوزاد است، فرقی نمی کند چه کتابی برای او بخوانید، حتی می توانید یکی از کتاب ها یا مقالات مورد علاقه خودتان را برای نوزادتان بخوانید. به این ترتیب خودتان نیز می توانید مطالب مورد علاقه تان را مطالعه کنید. اما وقتی فرزندتان بزرگتر می شود، کتاب های مخصوص کودکان را برای خواندن انتخاب کنید زیرا به این ترتیب حوصله فرزندتان نیز سر نخواهد رفت. می توانید داستان های کوتاه با تصاویر رنگی و جالب و یا حتی کتاب های شعر کودکانه را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که کودکان در سنین پایین نهایتاً ۵ دقیقه توجه خود را معطوف چیزی می کنند. پس کتابی را انتخاب کنید که مناسب با این مسئله باشد. بنابراین بهتر است به جای یک داستان طولانی، چند داستان کوتاه را انتخاب کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *