کنترل تلویزیون دیدن کودک با ۴ راهکار مفید

کودک شما چقدر تلویزیون تماشا می کند؟

کنترل تلویزیون دیدن کودک برای والدین امری بسیار ضروری است زیرا تماشای مداوم برنامه های تلویزیون می تواند در کودکان تأثیرات مخرب ایجاد کند و تمامی دانسته های آن ها را از جامعه تحت تاثیر قرار دهد.

در حالی که افراد بزرگسال کاملا می توانند تفاوت میان افسانه یا واقعیت را در هنگام تماشای برنامه های تلویزیون بفهمند و اسیر توهمات نگردند، شاید کودکان نتوانند تمایزی مثبت یا منفی میان برنامه های تلویزیون قائل شوند زیرا کودکان بسیار خام و احساساتی می باشند.

کودکان چیزی را که میبینند و میشنوند، باور می کنند و این آمادگی را دارند که خود را با شخصیت های محبوب و قوی تلویزیون مقایسه کنند و به مرور زمان، نقطه نظرهای مثبت یا منفی آن ها را بپذیرند.

به نظر می رسد که کودکان بسیار تاثیر پذیر یا عجول، بیشتر مستعد این هستند که صحنه های خشونت آمیزی را که می بینند، نمایش دهند و اجرا کنند؛ در حالی که کودکان دیگر ممکن است دچار کابوس شوند و از صحنه هایی که دیده اند بترسند.

کنترل تلویزیون دیدن کودک برای والدین امری بسیار ضروری است

اهمیت کنترل تلویزیون دیدن کودک

ما معتقدیم که تلویزیون به صورت یک جزء اصلی زندگی در آمده است و نمی توان از آن چشم پوشی کرد. والدین باید برای استفاده سالم از تلویزیون، دست به انتخاب برنامه ها بزنند؛ به این ترتیب که برنامه های تلویزیون و زمانی را که کودکان برای تماشای تلویزیون سپری می کنند، تحت کنترل شدید و کامل در آورند.

اگر می خواهید تلویزیون نقش کمی در زندگی کودک شما بازی کند، این الگو را از زمانی که کودکان هنوز خردسال هستند و پیش از آنکه مشکلی ایجاد شود جا بیندازید و زمانی که کمی بزرگتر شدند باز هم کنترل تلویزیون دیدن کودک را ادامه دهید.

سعی کنید علاوه بر کنترل تلویزیون دیدن کودک خود، برنامه تلویزیون دیدن خودتان را نیز تنظیم کنید. به محض این که از خواب بیدار شدید تلویزیون را روشن نکنید و تا شب، هنگامی که آرم پایان برنامه به نمایش در بیاید، تلویزیون را روشن نگه ندارید.

شما نباید یک تماشا کننده بی هدف برنامه های تلویزیون باشید و نباید از آن به عنوان وسیله ای برای آن که کودکانتان را یک جا آرام نگه دارید، استفاده نمایید. شما باید مطمئن باشید که کودکتان فعالیت های لذت بخش دیگری نیز دارد که او را شاد و سرگرم نگه می دارد و تلویزیون را تنها برای تماشای برنامه های خاصی روشن کنید.

در ادامه ی مقاله، راهکارهای مفیدی برای کنترل تلویزیون دیدن کودک اشاره می شود که همه والدین باید بدانند:

١. تلویزیون دیدن کودک را کنترل کنید

با بزرگ تر شدن کودکان و تمایل شدید آنها به تماشای تلویزیون، بیش از مدت زمانی که شما مد نظر دارید، باید برنامه ای برای کنترل تلویزیون دیدن کودک بریزید.

در ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه مدت زمانی و چه وقت به کودک اجازه خواهید داد که تلویزیون تماشا کند. ممکن است شما بخواهید تصمیم بگیرید که کودک در زمان های معینی بدون محدودیت تلویزیون تماشا کند و یا این که در زمان های معینی بدون هیچ محدودیت ولی تنها برنامه های تایید شده توسط شما را تماشا کند، و یا این که در مدت، وقت و یا تماشای نوع برنامه ها محدودیت قائل شوید.

کنترل تلویزیون دیدن کودک
برنامه ای برای کنترل تلویزیون دیدن کودک بریزید


به کودک اجازه دهید که در انتخاب برنامه ها به شما کمک کند، اما تایید نهایی را خودتان باید انجام دهید.

گاهی برای اجرای دقیق برنامه، یک بار یادآوری کفایت می کند. ولی گاهی واقعا احساس می کنید که نمی توانید به کودکتان اعتماد کنید که صرفا برنامه های تعیین شده را تماشا کند. و یا این که نگران این هستید که در غیاب شما برنامه های مختص بزرگسالان را تماشا کند.

اگر مطمئن نیستید که تلویزیون تا هنگام مراجعت شما روشن نمی شود، می توانید دکمه انتخاب کانال را از جا در آورید و یا این که از یک رابط قابل جدا شدن استفاده کنید و یا این که از قفل مخصوص کانال ها استفاده کنید تا کودک صرفا بتواند کانال های بخصوصی را تماشا کند.

٢. هنگام کنترل تلویزیون دیدن کودک خود، عدالت داشته باشید

شاید بتوان گفت بدترین حالت ممکن برای کنترل تلویزیون دیدن کودک این است که والدین، درست وسط پخش شدن برنامه مورد علاقه آنان تلویزیون را خاموش کرده یا کانال تلویزیون را عوض کنند.

شما باید قبل از انجام دادن این کار به کودک تذکر دهید و به او بگویید چه زمانی تلویزیون خاموش می شود. به طور مثال می توانید به کودکتان بگویید: وقتی کارتون تموم بشه تلویزیون خاموش میشه و باید بری دنبال کارهات.

کنترل تلویزیون دیدن کودک
برای کنترل تلویزیون دیدن کودک، درست وسط پخش برنامه ی مورد علاقه ی او تلویزیون را خاموش نکنید.


اگر یک برنامه تلویزیونی در زمان صرف شام در حال پخش است یا در زمان خواب و یا با برنامه های دیگر تداخل دارد، از آغاز، اجازه تماشا کردن آن را ندهید. زمان تلویزیون دیدن کودک را تغییر دهید و فعالیت های دیگری را جایگزین تماشای تلویزیون کنید.

مثلا می توانید به کودک بگویید: «قراره برنامه مورد علاقه ات رو ساعت هشت و نیم نگاه کنی. تا آن موقع دوست داری چه کار کنی؟» حتی می توانید به او پیشنهاد انجام دادن بازی خاصی، یا کتاب خواندن و حتی ورزش کردن را بدهید.

در موردی دیگر می توانید تمام اعضاء خانواده را برای یک جلسه جمع کنید. از آنها یک تعهد جدی و گروهی برای تغییر عادت های تلویزیون دیدن، بگیرید. اطمینان پیدا کنید که کودکان می فهمند تلویزیون دیدن به مقدار زیاد، برای آنها خوب نیست و چرا؟

خانواده ای برای شروع، برنامه خود را با یک هفته تعطیلی کامل تلویزیون دیدن برای همه، تنظیم کرد. بعد از پایان هفته همگی از این مطلب متعجب شدند که آن طور هم که انتظار داشتند بد نشد، حتی تعطیلات هفتگی هم می تواند باعث تغییر برخی عادت ها از جمله تماشا کردن تلویزیون شود.

از تماشای تلویزیون برای ترغیب کردن کودکان به مطالعه استفاده کنید. از آنجایی که بسیاری از فیلم های تلویزیونی بر اساس کتاب ها ساخته شده اند، کودکان را تشویق کنید که می توانند این کتاب ها یا کتاب های دیگر مربوط به موضوع فیلم های پخش شده را بخوانند.

٣. از تماشای تلویزیون به عنوان جایزه به کودکتان استفاده کنید

کنترل تلویزیون دیدن کودک
از تلویزیون دیدن به عنوان جایزه ای برای تغییر سایر رفتارهای کودک خود استفاده کنید.


اگر فرزند شما از تماشا کردن تلویزیون خوشحال می شود می توانید از این طریق رفتارهای دیگر او را تغییر دهید. به طور مثال می توانید تلویزیون تماشا کردن را به عنوان هدیه ای در نظر بگیرید که کودک در صورت انجام دادن صحیح کارهایش دریافت خواهد کرد.

مثلا می توانید به کودک بگویید: « اگه مشق های شبت رو تموم کنی میتونی نیم ساعت پیش از شام تلویزیون تماشا کنی.» یا اینکه اگر می خواهید کودکتان بیرون از خانه بازی کند، می توانید به او بگویید: «برو بیرون نیم ساعت بیرون بازی کن. بعد از اون میتونی برگردی و نیم ساعت تلویزیون تماشا کنی.»

در آغاز، زمان کار مورد نظر و تماشای تلویزیون را یکسان قرار دهید ولی بعدا می توانید نسبت آن را کاهش دهید. به عنوان مثال، در ازای یک ساعت بازی در بیرون از خانه به او اجازه نیم ساعت تلویزیون تماشا کردن بدهید.

۴. با کودک خود تلویزیون تماشا کنید

سعی کنید تا می توانید با کودک خود تلویزیون تماشا کنید و در مورد برنامه های آن به گفت وگو بنشینید. بحث کردن با کودکان درباره برنامه های تلویزیون می تواند برای تربیت کودکان و تاثیرات مثبت تلویزیون بر روی آنها بسیار اثربخش باشد.

کنترل تلویزیون دیدن کودک
یکی از راهکارهای کنترل تلویزیون دیدن کودک، گفتگو با آن ها در مورد برنامه ها است.


در مورد برنامه های در حال نمایش تلویزیون با یکدیگر گفتگو کنید. آیا این داستان واقعی یا تخیلی است؟ آیا کارهایی که توسط هنرپیشه ها در حال انجام است، خطرناک است؟ آدم ها راجع به یکدیگر چه فکر می کنند؟ در مورد شخصیت های داستان چه احساسی داری؟ این برنامه چه احساسی در تو ایجاد می کند؟

با کودک در مورد راه هایی که شخصیت های داستان می توانند بدون توسل به خشونت، مشکلاتشان را حل کنند صحبت کنید. کودک را تشویق کنید که پایان جدیدی برای داستان بسازد.

در مورد اخبار با کودک گفتگو کنید. یکی از خشن ترین برنامه های تلویزیون اخبار آن است. از نوع مطالبی که کودک تماشا می کند، با خبر باشید و در مورد آن گفتگو کنید. به علاوه محتوای اخبار را با کودک مورد گفتگو قرار دهید تا بدین ترتیب، کودک راحت تر بتواند بفهمد در جهان چه می گذرد.

در مورد آگهی های تجاری با کودک گفتگو کنید. به کودک یاد دهید که آگهی های تجاری را با یک دید انتقادی نگاه کند تا بدین ترتیب بفهمد که هدف آن ها این است که به او چیزی را بفروشند.

سخن پایانی:

نظارت والدین و کنترل تلویزیون دیدن کودک توسط آن ها بسیار ضروری است، زیرا تاثیرپذیری کودکان بسیار بالاست و ممکن است است تماشای تلویزیون یا حداقل برخی برنامه های آن، اثرات مخرب برایشان دربر داشته باشد.

از این رو لازم است والدین با راهکارهای مفید کنترل تلویزیون دیدن کودک خود آشنا شوند که در این مقاله برخی از این راهکارها مطرح شد.

منبع: دایرﺓ المعارف رفتار با کودک از استفن گاربرپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *