درباره واکسن آنفلوانزا   

همه ساله مردم با دریافت واکسن آنفولانزا خود را در برابر بیماری آنفولانزا یا ” آنفلوانزا” محافظت می کنند. این واکسن که به طور معمول به عنوان یک واکسن یا اسپری بینی مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند احتمال ابتلا به آنفلوانزا را تا 60 درصد  کاهش دهد.

به طور معمول بسیاری از عوارض جانبی ناشی از این بیماری خفیف است. با این حال ، در موارد نادری نیز می تواند تشدید یابد. لذا قبل از تزریق واکسن آنفلوانزا، بایستی نسبت به عوارضی که ممکن است این واکسن در پی داشته باشد  آگاهی کامل داشت.

یک ماده نگهدارندۀ جیوه به نام تیمروسال ( (thimerosal ) در بعضی از ویال های چند دوزی واکسن آنفولانزا استفاده می شود. این ماده برای جلوگیری از رشد باکتریها و سایر میکروب ها بکار برده می شود.

ویال(vial) : به ظروف شیشه‌ای کوچک گفته می‌شود که برای نگه داری داروها به ‌صورت مایع یا پودر استفاده می‌شود.  و معمولاً به شیوه عضلانی به بیمار تزریق می‌شود.    

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، استفاده از تیمِروسال در واکسن ها بی خطر است و عوارض جانبی کمتری را در پی دارد.

اگر فردی نگران  تیمِروسال موجود در واکسن باشد، می تواند واکسنی بخواهد که حاوی آن نباشد. در جدول مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها واکسن های موجود برای آنفلوانزا و اینکه آیا آنها حاوی تیمِروسال هستند یا نه نشان داده می شود.

بیشترین عوارض جانبی واکسن آنفلوانزا

عوارض جانبی شایع واکسن آنفلوانزا خفیف بوده و در بزرگسالان ، کودکان و نوزادان به صورت یکسان بروز پیدا می کنند.

بروز واکنش هایی در محل تزریق واکسن

شایع ترین عارضه جانبی آنفلوانزاواکنش در محل تزریق است که معمولاً در قسمت بالای بازو اتفاق می افتد. بعد ازتزریق واکسن ممکن است بیمار احساس درد ، گرما، قرمزی ، و در بعضی موارد تورم جزئی در محل تزریق داشته باشد. این اثرات معمولاً بیش از دو روز طول نمی کشد.

بهتر است بیمار برای کمک به تسکین این ناراحتی ، قبل از تزریق واکسن، مقداری ایبوپروفن مصرف کند.

واکسن


احساس سردرد و سایر دردها و ناراحتی ها

بعد از تزریق واکسن  ممکن است بیمار احساس سردرد یا احساس کمی درد و ناراحتی  در عضلات بدن داشته باشد. این دردها نیز معمولاً در روز اول اتفاق می افتد و طی دو روز تسکین می یابد.
مصرف داروهای تسکین دهنده درد می تواند به بیمار در کاهش ناراحتی هایش کمک کند.

هنوز جای بحث دارد که آیا مصرف استامینوفن یا ایبوپروفن برای درمان این عوارض جانبی واکسن می تواند بی خطر باشد یا خیر.

برخی تحقیقات نشان می دهد که این داروها ممکن است نحوه پاسخ بدن به واکسن را تغییر و یا کاهش دهند. بر اساس مطالعه ای که بر روی کودکان انجام شد، مشخص شد که مصرف استامینوفن یا ایبوپروفن پاسخ بدن به واکسن آنفلوانزا را کاهش نمی دهد.

تحقیقات دیگر یافته های متفاوتی را بدست می دهند. هنوز مشخص نیست که آیا از مصرف این داروها بایستی اجتناب کرد یا خیر.

سرگیجه یا غش

ممکن است در اثر تزریق واکسن آنفلوانزا بیمار دچار سرگیجه یا غش شود. این اثرات نبایستی بیش از یک یا دو روز ادامه داشته باشند.
در صورتی که بیمار هنگام تزریق واکسن دچار سرگیجه یا ضعف می شود، بایستی قبل از تزریق واکسن آنفولانزا این موضوع را به ارائه دهندۀ مراقبت های بهداشتی اطلاع دهد.

بیمار همچنین می تواند این روش ها را نیز امتحان کند:

 • بعد از تزریق واکسن، مدتی را همانجا بنشیند
 • قبل یا بعد از تزریق واکسن یک خوراکی مختصری بخورد

تب

تب 101 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا کمتر  شایع   ترین عارضه جانبی واکسن آنفلوانزا است. تب خفیف یک عارضۀ جانبی جزئی محسوب می شود که بایستی طی یک یا دو روز از بین برود.

اگر تب بیمار را آزار می دهد ، او می تواند از ایبوپروفن یا استامینوفن برای پایین آوردن تب استفاده کند.

همانطور که در بالا ذکر شد، نگرانی هایی در مورد هر دو داروی استامینوفن و داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی از جمله ایبوپروفن یا ناپروکسن  وجود دارد، و آن این که این داروها می توانند پاسخ بدن به واکسن ها را کاهش دهند. با این وجود، در حال حاضر تحقیقات نهایی در این خصوص انجام نشده است.عوارض جانبی جدی تزریق واکسن آنفلونزا

بروز عوارض جانبی جدی در اثر تزریق واکسن آنفلوانزا نادر است ، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

تب بالا

تب بالاتر از 101 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) متداول نیست. در صورتی که بیمار نگران تب شدید باشد، می تواند با پزشک خود تماس بگیرید.

واکنشهای آلرژیک شدید به واکسن آنفلوانزا

به ندرت اتفاق می افتد که واکسن آنفولانزا باعث یک واکنش آلرژیک شدید شود. واکنشهای آلرژیک شدید معمولاً طی چند ساعت پس از دریافت واکسن اتفاق می افتد. علائم آن عبارتند از:

 • کهیر
 • ورم
 • مشکل در تنفس
 • ضربان سریع قلب
 • سرگیجه
 • ضعف

در صورتی که بیمار هر کدام از این علائم را داشته باشد، بایستی بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و در صورت شدید بودن علائم، با اورژانس تماس بگیرد  یا به نزدیکترین اورژانس مراجعه کند.

سندرم گیلن باره (GBS)

در موارد بسیار نادری، برخی از افرادی که واکسن آنفلوانزا را دریافت می کنند، سندرم گیلن باره (GBS) را تجربه می کنند که یک بیماری عصبی است که باعث فلج شدن و ضعف در بدن می شود. با این حال ، هنوز مشخص نیست که آیا در این موارد واکسن آنفولانزا علت اصلی سندرم گیلن باره است یا خیر.

سندرم گیلن باره به احتمال زیاد در افرادی که در گذشته نیز به این سندرم دچار شده بودند روی می دهد. چنانچه فردی  سابقۀ این بیماری را داشته باشد حتماً بایستی پزشک خود را در جریان بگذارد.
گفته می شود ، داشتن سندرم گیلن باره در گذشته به معنای این نیست که فرد نمی تواند واکسن آنفلوانزا دریافت کند. برای اطلاع از اینکه آیا واکسن آنفلوانزا برای وی بی خطر است یا نه بایستی با پزشک خود مشورت نماید.

اگر پس از دریافت واکسن آنفلوانزا علائم ابتلا به سندرم گیلن باره  بروز پیدا کردند، بیمار بایستی سریعاً پزشک خود را در جریان بگذارد.

چه کسانی می توانند واکسن آنفلوانزا دریافت کنند

واکسن آنفلوانزا به طور معمول برای همه افراد در سن 6 ماه یا بالاتر توصیه می شود. هرکسی که در معرض خطرعوارض جدی ناشی از آنفلوانزا قرار دارد نیز بایستی این واکسن را دریافت کند. این افراد عبارتند از:

 • زنان حامله
 • افراد دارای 65 سال و بالاتر
 • افرادی که از نظر سلامتی بدن در وضعیّت نا مطلوبی قرار دارند و نیز افرادی که از آنها مراقبت می کنند

همچنین تزریق واکسن آنفلوانزا برای برخی از افراد توصیه نمی شود. افرادی که:

 • در گذشته نسبت به واکسن آنفلوانزا واکنش آلرژیک داشته اند
 • نسبت به تخم مرغ و برخی تخم های گیاهی حساسیت شدید دارند
 • افرادی که مبتلا به تب ملایم ​​تا شدید هستند

مشورت کردن با پزشک

واکسن آنفلوانزا یک شیوۀ درمانی مؤثر و ایمن با عوارض جانبی جزئی می باشد. با این حال، چنانچه شخصی نسبت به تزریق آن همچنان نگران است می تواند با داروساز یا پزشک خود صحبت کند. آنها می توانند او را راهنمایی کنند تا بتواند تصمیم بگیرد که آیا می تواند واکسن آنفلوانزا دریافت کند یا نه.

سؤالات وی می تواند به این ترتیب باشد که:

 • آیا بهتر است واکسن آنفلوانزا را دریافت کنم؟
 • کدام واکسن آنفولانزا برای من مناسب است؟
 • آیا من در معرض خطر جدی عوارض ناشی از تزریق واکسن آنفلوانزا قرار دارم؟
 • آیا من در معرض خطر بالای عوارض ناشی از تزریق واکسن آنفلوانزا قرار دارم ؟

 

 

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *