ورزش های مفید برای کنترل بیماری ام اس کدامند؟


فواید ورزش کردن


تمامی انسان ها به نحوی از فواید ورزش بهره مند می شود و این بخش مهمی از حفظ یک سبک زندگی سالم می باشد. ورزش کردن برای ۴٠٠,٠٠٠ آمریکایی مبتلا به ام اس فواید خاصی دارد، که عبارتند از:

 • کاهش علائم
 • کمک به ارتقای تحرک بدنی
 • به حداقل رساندن خطرات برخی از عوارض ناشی از این بیماری


با این حال، بهتر است بیمار قبل از شروع هر گونه فعالیت ورزشی با پزشک خود مشورت کند. ممکن است پزشک از او بخواهد تا با یک متخصص درمان شناس فیزیکی یا فیزیوتراپی به طور خاص تمرین کند تا زمانی که یاد بگیرد بدون آنکه عضلات خود را به فعالیت بیش از حد وا دارد تمرینات را انجام دهد.  

در اینجا به ٩ مورد از ورزش های مفید برای کنترل بیماری ام اس اشاره می شود که فرد مبتلا به ام اس می تواند به تنهایی یا با کمک یک درمانگر فیزیکی آن ها را انجام دهد. این تمرینات ورزشی برای کمک به بهبود کیفیت زندگی و تسکین علائم بیماری می باشد.


١. یوگا


طبق یک منبع مطالعاتی مربوط به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی اورگان (Oregon)، دریافته اند که آن دسته از بیماران مبتلا به ام اس که تمرینات یوگا را انجام می دهند در مقایسه با سایر افراد مبتلا، کمتر احساس خستگی می کنند.

تنفس شکمی که در طی تمرینات یوگا انجام می شود، می تواند باعث بهبود تنفس شود حتی اگر فرد یوگا انجام ندهد. هر چه روش نفس کشیدن بهتر باشد به همان اندازه خون در بدن آسان تر به گردش در می آید و این امر باعث بهبود سلامت تنفسی و قلب می شود.


٢. ورزش آبی


افراد مبتلا به ام اس اغلب بیش از حد احساس گرما می کنند، مخصوصاً هنگامی که در بیرون از منزل ورزش می کنند. به همین دلیل، تمرین کردن در یک استخر به آنها کمک می کند احساس خنکی کنند.

آب همچنین دارای خاصیت شناوری طبیعی است که بدن را پشتیبانی کرده و باعث می شود انجام حرکات ورزشی برای بیمار آسان تر شود. همچنین ممکن است فرد زمانی که در داخل آب قرار دارد احساس انعطاف پذیری بیشتری نسبت به زمانی که بیرون از آب است داشته باشد. این بدان معناست که بیمار ممکن است در داخل استخر قادر به انجام فعالیت هایی باشد که در بیرون از استخر نمی تواند آن فعالیت ها را انجام دهد. از جملۀ این فعالیت ها عبارتند از:

 • انجام حرکات کششی
 • وزنه برداری
 • انجام ورزش های کاردیو (فعالیت های قلبی و عروقی)

همچنین این فعالیت ها می توانند سلامت روحی و جسمی را نیز افزایش دهند.


٣. وزنه برداری


قدرت واقعی برای بلند کردن وزنه آن چیزی نیست که در ظاهر دیده می شود، بلکه آن چیزی است که در درون بدن اتفاق می افتد. پرورش قدرت و استحکام می تواند بدن را قوی تر کند و باعث شود در مواقع آسیب دیدگی سریعتر به حالت اول خود بازگردد، همچنین می تواند مانع از آسیب دیدگی شود.

افراد مبتلا به ام اس ممکن است سعی کنند تمرینات قدرتی یا وزنه برداری داشته باشند. یک متخصص فیزیوتراپی یا مربی آموزش دیده می تواند برنامۀ تمرینی مورد نیاز بیمار را برای او ترتیب دهد. 


۴. حرکات کششی


حرکات کششی نیز فوایدی مشابه حرکات یوگا دارند. از جمله:

حرکات کششی همچنین می توانند کمک کنند به:

 • افزایش دامنه حرکات بدنی
 • کاهش تنش عضلانی
 • ایجاد استقامت عضلانی


۵. توپ تعادل


بیماری ام اس بر فعالیت مخچه در مغز تأثیر می گذارد. این بخش از مغز مسئول ایجاد تعادل و هماهنگی است. اگر شخصی در حفظ تعادل مشکل داشته باشد، انجام تمریناتی با توپ تعادل می تواند به او کمک کند.

لذا فرد می تواند با استفاده از توپ تعادل، گروه اصلی عضلات و دیگر اندام های حسی را پرورش دهد. این فعالیت باعث جبران مشکلات ناشی از عدم حفظ تعادل و هماهنگی می شود. توپ بالانس یا توپ پزشکی همچنین می تواند در تمرینات قدرتی مورد استفاده قرار گیرد.


۶. حرکات رزمی

برخی حرکات رزمی مانند تای چی تأثیر بسیار کمی دارند. حرکت تای چی در میان  افراد مبتلا به ام اس متداول است زیرا این حرکت به انعطاف پذیری و حفظ تعادل و ایجاد نیروی درونی (تقویت عضلات) کمک می کند.


٧. ورزش ایروبیک (هوازی)

هر نوع ورزشی که باعث بالا رفتن ضربان قلب شود و میزان تنفس را افزایش دهد، به لحاظ سلامتی فواید زیادی به همراه خواهد داشت.

ورزش ایروبیک حتی می تواند به کنترل مثانه کمک کند. ایروبیک یک روش بسیار خوب برای تقویت سیستم ایمنی (دفاع) طبیعی بدن، و کاهش علائم ناشی از بیماری ام اس و نیز ایجاد استقامت بدن می باشد. پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری نمونه هایی از ورزش ایروبیک هستند.


٨. دوچرخه سواری با دوچرخۀ زمین گستر (bicycling Recumbent)


برای بیماران مبتلا به ام اس، دوچرخه سواری به شکل مرسوم آن می تواند بسیار دشوار باشد. با این حال، برخی دوچرخه های خاص از جمله دوچرخۀ زمین گستر، می تواند برای این بیماران کمک کننده باشد. فرد هنگام دوچرخه سواری با این دوچرخه ها همانند حالت عادی پدال می زند، اما لازم نیست نگران چگونگی حفظ تعادل و هماهنگی در حرکات خود باشد برای اینکه دوچرخه در جای خود ثابت می ماند.


ورزش ها

فعالیت های ورزشی باعث افزایش تعادل، هماهنگی و استحکام بدنی می شود. برخی از این فعالیت ها عبارتند از:

 • بسکتبال
 • هندبال
 • گلف
 • تنیس
 • اسب سواری

شیوۀ انجام بسیاری از این فعالیت ها را می توان برای یک فرد مبتلا به ام اس تغییر داد. در کنار مزایای فیزیکی ورزش کردن، انجام ورزش مورد علاقه برای بیمار می تواند سلامت روانی را نیز به همراه داشته باشد.


مواردی که در خلال تمرینات ورزشی ام اس باید مورد توجه قرار داد:

اگر فرد بیمار در وضعیتی قرار داشته که به لحاظ جسمی نتواند به طور مدوام ٢٠ تا ٣٠ دقیقه ورزش کند، می تواند با فواصل زمانی مشخصی آن را انجام دهد. اگر هر ۵ دقیقه یکبار وقفه ایجاد کند این کار می تواند برای سلامتی او مفید باشد.منبع: .healthline.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *