٢۵ روش موثر و کاربردی برای کنترل عصبانیت

عصبانیت یک حس طبیعی است و تا زمانی که به شما در مقابله با مسائل و مشکلات کمک میکند، واکنشی مثبت است.

با این حال، در برخی مواقع عدم کنترل عصبانیت ممکن است باعث دعوا، فوران احساسات و حتی مجادله فیزیکی شود که مشکل ساز خواهد بود.

کنترل عصبانیت بسیار مهم است، زیرا باعث میشود حرفی نزنید یا کاری انجام ندهید که باعث پشیمانی شما در آینده شود.

روش های مختلفی برای کنترل عصبانیت وجود دارد، در این مقاله ٢۵ روش کنترل عصبانیت را به شما معرفی می کنیم:


١. شمارش معکوس انجام دهید

از ده تا یک و یا بالعکس بشمارید و در صورتی که بسیار عصبانی هستید از ١٠٠ شروع کنید. زمانی که در حال شمارش هستید، ضربان قلب شما کاهش می یابد و خشم شما به تدریج فروکش خواهد کرد.


٢. نفس عمیق بکشید

هنگام عصبانیت، تنفس شما سریع تر می شود. پس بالعکس عمل کنید، از طریق بینی دم و از راه دهان بازدم انجام دهید.


٣. قدم بزنید

ورزش میتواند اعصابتان را آرام و عصبانیت شما را کم تر کند. قدم بزنید، دوچرخه برانید و یا هر آنچه که باعث تحرکتان میشود را انجام دهید چون برای ذهن و بدن شما مفید است.

روش های کنترل عصبانیت
ورزش و پیاده روی یکی از روش های کنترل عصبانیت است.

۴. عضلات خود را شل کنید

گروهی از ماهیچه ها و عضلات خود را یک به یک و به آرامی کش بدهید و ریلکس کنید. زمانی که کشش عضله هایتان را انجام دادید و دوباره به آرامی به حالت اول برگشتید، نفس عمیق بکشید.


۵. تکرار یک کلمه آرام بخش

کلمه یا عبارتی را پیدا کنید که به شما آرامش می دهد و آن را زمانی که عصبانی هستید مدام تکرار کنید.

“آرام باش” ” سخت نگیر” “همه چیز درست خواهد شد” نمونه های خوبی هستند.


۶. کش و قوس دادن به بدن

چرخش گردن و شانه ها نمونه های خوبی از حرکات یوگا هستند که به شما کمک میکند تا احساس وضعیت بدن خود را کنترل کنید. برای اینکار نیاز به هیچ وسیله دیگری ندارید.


٧. فضای ذهنتان را عوض کنید.

به یک محیط آرام بروید، چشمانتان را ببندید و یک تصویر آرام بخش را تصور کنید. به جزییات تصویر ذهنی دقت کنید: آب چه رنگی است؟ کوه ها چقدر مرتفع هستند؟ صدای پرندگان چقدر خوشایند است؟

این تمرین کمک فراوانی به کنترل عصبانیت شما می کند.


٨. موسیقی پخش کنید

اجازه دهید موسیقی فضای احساسی شما را تغییر دهد. هندزفری را در گوش هایتان قرار داده و یا داخل ماشینتان بروید. موسیقی های مورد علاقه خودتان را پخش کنید ( آهنگ های متال یا خشن پخش نکنید). آهنگ های شاد و آرام بخش، شما را از فضای خشم بیرون خواهد آورد.

روش های کنترل عصبانیت
گوش دادن به موسیقی روشی موثر برای آرام شدن و کنترل عصبانیت

٩. صحبت نکنید

وقتی که عصبانی هستید ممکن است حرف های نامناسبی بگویید. دقیقا مانند بچه ها وانمود کنید که دهانتان بسته است. این سکوت به شما اجازه خواهد داد تا افکار آشفته خود را متمرکز کنید.


١٠. کمی استراحت کنید

یک وقفه به خودتان بدهید و به دور از جمع باشید. حال در این زمان آرام میتوانید اتفاقات را بررسی کنید و به حالت طبیعی خود برگردید. اگر این وقفه و دور بودن از جمع برایتان مفید بود، میتوانید اینکار را در برنامه روزمره تان بگنجانید.


١١. کاری انجام دهید

انرژی منفی خود را کنترل کنید. پرونده ای را امضا کنید، به اداره ای نامه بنویسید و یا کاری مفید برای کسی دیگر انجام دهید. اجازه دهید انرژی و احساساتتان در مسیر مفید و کارامد قرار بگیرد.


١٢. بنویسید

هر چیزی را که نمیتوانید بر زبان بیاورید، احتمالا می توانید بنویسید. احساسات و پاسخ هایتان را روی کاغذ بیاورید. روی کاغذ آوردن کلمات باعث میشود آرام شوید و در مواجهه با مسائل، تصمیمات منطقی تری بگیرید.

روش های کنترل عصبانیت
کنترل عصبانیت با نوشتن

١٣. راه حل فوری پیدا کنید

زمانی که در حال آماده شدن برای مهمانی هستید، متوجه می شوید که فرزندتان دوباره اتاقش را بهم ریخته است و این موضوع باعث عصبانیت شما می شود. در را ببندید و موقتا عصبانیت خود را کنار بگذارید. در هر شرایطی به دنبال راه حل باشید.


١۴. پاسخ خود را تکرار کنید

با تکرار آنچه که قرار است بگویید یا راه حلتان برای برطرف نمودن مشکل، از یک فوران احساسی و عصبانیت جلوگیری کنید. این تکرار به شما کمک میکند سایر راه حل های ممکن را نیز بررسی کنید.


١۵. علامت توقف یا ایست را تصور کنید

علامت جهانی ایست، به آرام شدن شما هنگام عصبانیت کمک می کند.

این روشی سریع برای یادآوری این نکته است که در مواجهه با کارها نیاز به مکث و درنگ دارید تا بتوانید از فضای آن لحظه خارج شوید.

روش های کنترل عصبانیت
یادآوری علامت ایست برای کنترل عصبانیت موثر است.

١۶. روال عادی خود را تغییر دهید

اگر رفت وآمد آهسته به محل کار شما را عصبی میکند، یک روال جدید را امتحان کنید. گزینه های ممکن را بررسی کنید و ببینید در کدام حالت، حس بهتری دارید.


١٧. با یک دوست صحبت کنید

وارد مسائلی که شما را عصبی میکند، نشوید. از طریق گفتگو با یک دوست مطمئن و حامی در مورد اتفاقات افتاده خودتان را آرام کنید، او میتواند ذهنیت جدید و درستی به شما بدهد.


١٨. بخندید

هیچ چیز مانند شادی و حس خوب، نمیتواند حال بد را تغییر دهد.

خشم خود را با پیدا کردن دلیلی برای خندیدن، کم تر کنید. این دلیل میتواند نگاه کردن به کودکتان هنگام بازی کردن یا تماشای یک نمایش کمدی باشد.

١٩. شکرگذاری و قدردانی را تمرین کنید

زمانی که حس خوبی ندارید، به داشته هایتان فکر کنید.

فکر کردن به نعمت هایی که در زندگی دارید به شما کمک خواهد کرد که آرام شوید و از منظر دیگری به مسائل نگاه کنید.


٢٠. زمان را تنظیم کنید

نخستین چیزی که در زمان عصبانیت به ذهن شما می آید، معمولا چیزی نیست که باید بگویید. قبل از پاسخ دادن، به خودتان کمی فرصت بدهید. این زمان به شما کمک خواهد کرد تا آرام شوید.

٢١. نامه بنویسید

به کسی که شما را عصبی کرده یک نامه یا ایمیل بنویسید، سپس آن را پاک کنید. گاهی اوقات بیان احساساتتان در قالب جمله های خودتان باعث میشود آرام شوید.


٢٢. تصور کنید که میبخشید

شجاعت بخشیدن کسی که شما را عصبی کرده، مهارت عاطفی زیادی میخواهد. اگر نمیتوانید ببخشید، حداقل تصور کنید که او را میبخشید، با این کار شما احساس بهتری خواهید داشت.


٢٣. همدلی را تمرین کنید

سعی کنید خودتان را جای کسی دیگری بگذارید و از منظر او به شرایط نگاه کنید. وقتی شما داستان را از دید او میبینید ممکن است متوجه چیزهای جدیدی شوید که شما را  آرام تر کند.


٢۴. خشم خود را بیان کنید

بیان احساسات در صورت مدیریت آن ها مشکلی بوجود نخواهد آورد. از یک دوست مطمئن بخواهید در بیان احساسات به شما کمک کند.

هیجانات احساسی هیچ کمکی به شما نخواهد کرد اما  آرام و خوب صحبت کردن به کاهش استرس وعصبانیت شما کمک میکند. این کار ممکن است از مشکلات آینده نیز جلوگیری کند.


٢۵. یک راه خلاقانه پیدا کنید

انرژی خود را به جای عصبانیت در کارهای مفید صرف کنید. نقاشی، باغبانی کردن و یا نوشتن شعر را هنگام ناراحتی امتحان کنید.

احساسات در خلاقیت های فردی نقش بسزایی دارد، بنابراین برای کنترل عصبانیت خود از آن استفاده نمایید.


سخن پایانی

عصبانیت یک احساس طبیعی است که هر فردی در زمان های متفاوت تجربه کرده است. با این حال اگر فک می کنید که عصبانیتتان به سمت خشونت میرود، روش مناسبی پیدا کنید که خشم خود را کنترل کنید.

در صورتی که روش های فوق موفقیت آمیز نبود، با دکتر خود صحبت کنید. یک روانشناس یا متخصص روانپزشک میتواند از طریق بررسی فاکتورهای بنیادی و مسائل احساسی به شما کمک کند.

منبع: healthline.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *