بواسیر چیست؟

بواسیر که به آن توده نیز گفته می شود ، رگهای بزرگ شده در رکتوم (راست روده) و مقعد هستند. که در برخی از افراد، علائمی ایجاد نمی کنند. اما در برخی دیگر خصوصاً هنگام نشستن می توانند منجر به ایجاد خارش ، سوزش ، خونریزی و ناراحتی شوند.

دو نوع بواسیر وجود دارد:
 • بواسیر داخلی که در رکتوم ایجاد می شود.
  • بواسیر خارجی که در اطراف دهانه مقعد ، زیر پوست ایجاد می شود.

هر دو بواسیر داخلی و خارجی می توانند تبدیل به بواسیر ترومبوز گردند. این بدان معنی است که یک لخته خونی در داخل ورید تشکیل می شود. بواسیر ترومبوز خطرناک نیست ، اما می تواند باعث درد و التهاب شدید شود.

بواسیر داخلی ، خارجی و ترومبوز همگی می توانند دچار خونریزی شوند. در ادامه در مورد اینکه چرا این اتفاق می افتد و برای تسکین آن چه کاری می توان انجام داد بیشتر توضیح داده می شود.

چرا بواسیر دچار خونریزی می شود؟

رد شدن یا عبور یک مدفوع مخصوصاً سفت می تواند به سطح بواسیر آسیب رسانده و باعث خونریزی آن شود. این امر می تواند هم برای بواسیر داخلی و هم برای بواسیر خارجی اتفاق بیفتد. در برخی موارد ، اگر بواسیر ترومبوز پر از لختۀ خون باشد می تواند دچار پارگی شده و در نتیجه باعث ایجاد خونریزی شود.

خون ناشی از بواسیر بر روی یک تکه کاغذ توالت قرمز روشن به نظر می رسد.

خونریزی بواسیر چگونه درمان می شود؟

بواسیری که دچار خونریزی می شود معمولاً حاکی از تحریک یا آسیب دیدن دیواره آن است. این مسئله بایستی به مرور زمان به خودی خود برطرف شود، اما چند روش وجود دارد که با انجام آنها در منزل می توان روند بهبودی را تسریع بخشید و هرگونه ناراحتی را برطرف کرد.

اما اگر منشاء و علت دقیق خونریزی مشخص نشد و یا خونریزی در عرض یک هفته  متوقف نشد، لازم است که به پزشک مراجعه شود.
کارشناسان خاطرنشان می کنند که بواسیر اغلب یک بیماری خود تشخیصی (خود درمانی) است که می تواند خطرناک باشد. بسیاری از بیماری ها، از جمله سرطان و بیماری التهابی روده ، می توانند علائمی مشابه بواسیر داشته باشند. لذا  دریافت یک تشخیص دقیق از سوی پزشک حائز اهمیّت است.

درمان خانگی

در صورتی که فردی بواسیری داشته باشد که با خارش یا حالت دردناکی همراه است، بایستی اطراف آن را به آرامی تمیز کرده و با این کار از التهاب آن بکاهد  و با بکارگیری این روش ها در منزل این عارضه را درمان کند:

 • حمام سیتِز.
   که عبارت است از خیساندن ناحیه مقعد در مقداری آب گرم. برای تسکین بیشتر، می توان مقداری نمک اپسون را نیز به آب اضافه کرد.

نمک اپسوم  یا همان منیزیم سولفات

 • استفاده از دستمال مرطوب.
   کاغذ توالت می تواند برای بواسیر خارجی خشن و تحریک کننده باشد. بهتر است به جای آن از یک دستمال مرطوب توالت استفاده کرد و بایستی از دستمال مرطوب هایی که هیچ عطری ندارند  و باعث ایجاد حساسیت نمی شود استفاده کرد.

 • استفاده از یک پک سرد (بسته بندی سرد).
  لازم است بیمار یک پک سرد را با حوله پیچیده و روی آن بنشیند تا التهاب بواسیر کاهش یابد و احساس ناراحتی که در این قسمت داشته است تسکین یابد. و این کار نبایستی بیش از 20 دقیقه به طول بیانجامد.
 • اجتناب از زور زدن هنکام حرکات روده و یا نشستن های طولانی مدت در توالت.
  این کار می تواند فشار بیشتری به بواسیر وارد کند.

 • استفاده از یک محصول بدون نسخه.
  همچنین فرد می تواند یک کرم موضعی را بر روی بواسیر خارجی بمالد یا از یک شیاف دارویی برای بواسیر داخلی استفاده کند.

در مرحله بعد ، فرد بایستی سعی کند با انجام برخی فعالیّت ها مدفوع نرمی داشته باشد تا دستگاه گوارش براحتی کار کند و خطر تحریک بیشتر یا صدمه به بواسیری که دچار خونریزی می شود را کاهش دهد.

 • هیدراته ماندن.
  برای جلوگیری از یبوست در طول روز مقدار زیادی آب بنوشد.

 • مصرف فیبر.
  سعی کند به تدریج غذاهایی را که حاوی فیبر بالایی هستند مانند رژیم های غلات سبوس دار، سبزیجات و میوه های تازه به رژیم غذایی خود اضافه کند. این کار می تواند به جلوگیری از ایجاد یبوست و مدفوع نامنظم کمک کند.

 • استفاده از نرم کنندۀ مدفوع.
  اگر شخصی دچار یبوست شده باشد، بهتر است سعی کند از یک نرم کنندۀ مدفوع بدون نسخه استفاده کند.

 • افزودن یک مکمل فیبر به برنامۀ روتین خود.
  چنانچه فرد احساس می کند که برای بهتر شدن وضعیّت به کمک بیشتری نیاز دارد، می تواند از مکمل فیبر مانند متیل سلولز و یا پوسته پسیلیوم نیز استفاده کند. 
 • انجام منظم فعالیّت های بدنی به صورت روزانه.
  داشتن فعالیّت منظم باعث می شود که فرد کمتر دچار یبوست شود.

 • استفاده از MiraLAX (پلی اتیلن گلیکول).
  در حالت کلّی استفادۀ مرتب از این محصول برای بیمار خطری به همراه ندارد. این محصول برای کمک به نرم شدن مدفوع ، آب را به داخل دستگاه گوارش می کشد.

اگر بعد از گذشت یک هفته از انجام درمان های خانگی در خصوص بواسیر فرد همچنان شاهد خونریزی یا احساس ناراحتی  زیاد است، ممکن است لازم باشد برای انجام معالجات بیشتر به پزشک مراجعه کند.

درمان پزشکی

اگر درمانهای خانگی نتوانند باعث تسکین درد و ناراحتی و خونریزی ناشی از بواسیر شوند، چندین عمل جراحی وجود دارد که می توانند در درمان این عارضه مؤثر باشند. بسیاری از آنها می توانند در مطب پزشک انجام شوند و نیازی به بیهوشی عمومی ندارند.

این درمان ها عبارتند از:
 • انعقاد به روش رابر بندینگ.

  در این روش با استفاده از یک باند نازک پایۀ بواسیر داخلی بسته می شود. و این کار جریان خون را محدود می کند و درنهایت باعث می شود که بواسیر منقبض شده و از بین برود.

 • اسکلروتراپی.

   عبارت است از تزریق محلول دارویی در بواسیر که نتایج آن شبیه نتایج  انعقاد به روش رابر بندینگ است.

 • انعقاد دو قطبی ، لیزر یا مادون قرمز.

  این روش باعث می شود که بواسیر داخلی منشاء خونی خود را از دست بدهد تا اینکه در نهایت از بین برود.

 • الکتروکوآگولاسیون.

  یک جریان الکتریکی بواسیر را خشک می کند و سرانجام باعث می شود این عارضه از بین برود.

اگر خونریزی بواسیر بیشتر و یا شدیدتر باشد ، ممکن است پزشک روش درمانی پیشرفته تر مانند جراحی گسترده را به بیمار توصیه کند.
همچنین اگر فردی دچار بواسیر پرولاپس (بیرون زدگی روده) شده باشد پزشک معالج برای او نیز انجام عمل جراحی را پیشنهاد می کند. و این زمانی اتفاق می افتد که یک بواسیر داخلی شروع به آویزان شدن از مقعد می کند. پزشک بر اساس نوع و شدت بواسیر می تواند توصیه کند که کدام روش ممکن است برای بیمار مناسب باشد.

این رویکردها اغلب شامل بیهوشی عمومی یا منطقه ای و همچنین امکان بستری شدن در بیمارستان به مدت یک شب می باشد:

 • هموروئیدکتومی.

  عبارت است از برداشتن یک بواسیر داخلی و یا یک بواسیر خارجی پیچیده.

 • هموروئیدوپکسی.

  نوعی از عمل جراحی است که بر اساس آن یک بواسیر پرولاپس توسط منگنه های جراحی به داخل رکتوم (راست روده) برگردانده می شود. این روش همچنین مسیر خون رسانی به بواسیر را تغییر می دهد و باعث کوچک شدن آن می شود.

 • بستن شریان بواسیر تحت هدایت داپلر.

   در این روش از سونوگرافی برای نشان دادن جریان خون بواسیر استفاده می شود.  خون رسانی به بواسیر قطع شده و باعث کوچک شدن بواسیر می گردد. با این حال ، این روش باعث می شود که بواسیر شدید به احتمال زیاد عود مجدد داشته باشد.

آیا لازم است به پزشک مراجعه شود؟

اگر بیمار دچار خونریزی شود بهتر است که به پزشک مراجعه کند.هر چند این خون ریزی می تواند ناشی از وجود بواسیر باشد، اما این احتمال هم وجود دارد که نشانه ای از یک بیماری جدی مانند سرطان روده بزرگ باشد.

پزشک با این نظریه کار معاینه را شروع می کند که احتمالاً بواسیر دلیل خونریزی بوده است و برای این کار، قسمت مربوط به بواسیر خارجی را بررسی می کنند یا برای بررسی بواسیر داخلی ، با پوشیدن دستکش به  انگشت خود بواسیر داخلی را معاینه می کند.

اگر پس از این معاینات علت خونریزی همچنان نامشخص باشد، ممکن است پزشک انجام کولونوسکوپی را به بیمار توصیه کند ، که عبارت است از وارد کردن یک دوربین کوچک و روشن در روده بزرگ زمانی که بیمار در حالت آرامش قرار دارد. این روش به پزشک کمک می کند تا هرگونه علائمی را که می تواند مربوط به بیماری دیگری باشد که باعث خونریزی شده است را بررسی کند.

در صورتی که بیمارعلاوه بر خونریزی این علائم را نیز تجربه کند بایستی پزشک خود را در جریان بگذارد:

 • تغییر در قوام یا رنگ مدفوع
 • تغییر در عادات حرکات روده
 • کاهش وزن
 • درد مقعد
 • تب
 • سرگیجه
 • احساس گیجی
 • درد شکم
 • حالت تهوع یا استفراغ

نگاه کلی نسبت به این بیماری چیست؟

چنانچه که بواسیر آسیب ببیند و  یا تحریک شود می تواند خونریزی داشته باشد. معمولاً این خونریزی و سوزش با درمان خانگی برطرف می شود. اما چنانچه بیمار پس از یک هفته مراقبت در منزل همچنان شاهد خونریزی باشد، بهتر است برای بررسی و انجام مراقبت های بیشتر کار درمان را با مشورت پزشک خود پیگیری کند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *