کدام یک از قسمت های بدن هستند که هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب توجهی به آن قسمت ها نمی شود؟

همیشه در تابستان هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب فراموش می شود که قسمت هایی از  پوست نیز وجود دارند که برای آن ها نیز بایستی از کرم ضد آفتاب استفاده کرد. و متأسفانه ، زمانی متوجه این موضوع می شوید که احتمالاً دیگر برای نجات پوستتان دیر شده است و شما با عواقب ناشی از این سهل انگاری مواجه می شوید:
آفتاب سوختگی، ایجاد زخم هایی بر روی پوست و لایه برداری پوست

حتی افرای که از بهترین کرم های ضد آفتاب استفاده می کند نیز ممکن است با یک سوختگی مرموز و یا غیر منتظره روبرو شوند.
معمولاً بروز این عارضه به این دلیل نیست که کسی به ضد آفتاب اهمیت نمی دهد ، بلکه به این دلیل است که قسمت های خاصی از بدن وجود دارند که به راحتی نادیده گرفته می شوند و فراموش می شود که به آن قسمت ها نیز کرم ضد آفتاب زده شود.

همانند سایر قسمت های پوست بدن که ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوند، این قسمت های پوست نیز پس از قرار گرفتن در معرض تابش خورشید می توانند دچار آسیب پوستی شده و یا در معرض خطر ایجاد سلول های غیر طبیعی بر روی پوست  قرار گیرند.

دکتر مایکل کاسارجیان دارای بورد تخصصی پوست در لس آنجلس می گوید: ” من به طور قطع در چندین قسمت از بدن گسترش سرطان پوست را  مشاهده کرده ام که می تواند به دلیل فراموش کردن استفادۀ روزانۀ کرم ضد آفتاب بر روی پوست این قسمت ها بوده باشد.

اما هچنین قسمت هایی نیز هستند که  ضد آفتاب در این قسمت ها براحتی پاک می شود و همان قسمت هایی هستند که  مردم فراموش می کنند مجدداً کرم ضد آفتاب را بر روی این قسمت ها بمالند لذا  یکبار استفاده از کرم ضد آفتاب تأثیری  در محافظت از پوست در برابر تابش نور خورشید نخواهد داشت.”

وی افزود: “به طور کلی در خصوص استفاده از کرم های ضد آفتاب، مردم بایستی به دنبال کرم های ضد آفتاب با طیف گسترده ای از SPF 30 یا بالاتر روزانه باشند ، و در این میان مهمترین مسئله این است که بایستی هر دو ساعت یک بار مجدداً از آن استفاده شود.”

در حالی که هدف این است که نهایتاً از بروز آفتاب سوختگی دردناک جلوگیری شود ، اما در طولانی مدت، هدف از محافظت از پوست در برابر تابش نور خورشید پیشگیری از ایجاد سرطان پوست است.

ضدآفتاب

در اینجا برخی از رایج ترین قسمت هایی که فراموش می کنیم آن ها را کرم ضد آفتاب بزنیم و اینکه چگونه می توان از پوست این قسمت ها محافظت کرد شرح داده می شود.

قسمت 1: اطراف و پشت گردن

دکتر کاسارجیان می گوید: ” ممکن است مردم با استفاده از کرم ضد آفتاب به خوبی از پوست صورت خود محافظت کنند، اما اغلب  محافظت از پوست قسمتی از بدن یعنی محافظت از پوست گردن را نادیده می گیرند.”

در حالی که لازم است که تمام قسمت های گردن با SPF   پوشیده شود ــ از جمله  قسمت جلوی گردن که معمولاً سایۀ فک روی آن قسمت می افتد ــ ، اما اطراف و پشت گردن بویژه در معرض پرتوهای مضر نور خورشید قرار می گیرند.

او بر این موضوع اشاره می کند که: سالانه مبالغ زیادی برای خرید کرم های سفت کنندۀ پوست (ضد چروک)، تزریقات و لیزر در این قسمت از بدن هزینه می شود که به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض تابش نور خورشید و پیری پوست می باشد.

او می گوید: “من از طریق عمل جراحی بسیاری از سلول های پایه ، سلول سنگفرشی و حتی سرطان های پوست ملانوما را از اطراف و قسمت پشت گردن برداشته ام، ضایعاتی که می شد با استفادۀ منظم از کرم ضد آفتاب از ایجاد آنها پیشگیری کرد.”

اطراف گردن ، به ویژه در شهرهایی مانند لس آنجلس (سمت چپ گردن بیشتر از سمت راست آن) می تواند در طی سالهای متمادی رانندگی گردن در زیر تابش نور خورشید تحت تأثیر پرتوهای مضر خورشید قرار گیرد، زیرا این قسمتی از بدن است که نور خورشید به طور پیوسته در طول روز و نیز روزهایی که برای تعطیلات بیرون از منزل هستید می تابد.”

پیشگیری

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی گردن، از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر و در حالت ایده آل تر از کرم ضد آفتابی استفاده کنید که در صورت عرق کردن و یا شنا کردن این کرم ضد آب نیز باشد. 

به گفتۀ دکتر کاسارجیان” ضد آفتابی را که برای قسمت گردن بکار می برید ابتدا آن را بر روی قسمت جلوی گردن بمالید، سپس به اطراف گردن و تمام قسمت ها تا قسمت رویش مو در پشت گردن بمالید. با این کار می توانید مطمئن شوید که تمامی قسمت های گردن به خوبی توسط کرم ضد آفتاب در برابر تابش نور خورشید محافظت می شود.”

علاوه بر این ، می توانید برای محافظت بیشتر از این قسمت از بدن، از یک کلاه لبه پهن که لبۀ گردن نیز دارد استفاده کنید.

قسمت 2: قسمت بالای قفسه سینه

در اینجا ما در مورد آن قسمت از قفسۀ سینه صحبت می کنیم که زمانی که تی شرت می پوشید درست ناحیۀ گردن و کمی پایین تر از آن را نمی پوشاند، به عبارت دیگر منظور آن قسمتی است که استخوان ترقوه در آنجا قرار دارد.

دکتر رجانی کاتا ، دارای برد تخصصی پوست ، و نویسنده کتاب  (Glow : راهنمای متخصص پوست برای غذاهای کامل رژیم غذایی برای داشتن پوستی جوان تر)، می گوید:  ” به نظر می رسد برای آن دسته از دوستان و بیماران من که دونده هستند ، این قسمت از بدن بخشی است که به طور مکرر نادیده گرفته می شود که در برابر تابش مستقیم نور خورشید محافظت شود.”

دکتر کاتا می گوید: “در حالی که آنها معمولاً به این موضوع توجه دارند که بایستی با استفاده از یک کرم ضد آفتاب به طور کامل از پوست صورت خود محافظت کنند اما برایشان سخت است که به یاد داشته باشند که از پوست گردن و قفسۀ سینۀ خود نیز بایستی در برابر تابش نور خورشید محافظت کنند.

حتی با پوشیدن یک تی شرت نیز قسمت فوقانی سینۀ شما در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرد.”  این امر به ویژه در مورد پوشیدن تی شرت های یقه گرد و یا V شکل  صادق است.

پیشگیری

دکتر کتا می گوید ، برای این قسمت از بدن، یا بایستی یک لایۀ اضافی کرم ضد آفتاب بزنید و یا اینکه یک پیراهن یقه بلند محافظ در برابر نور خورشید بپوشید. حتی می توانید پیراهن هایی با SPF    (پارچه هایی که جنس آنها طوری است که پرتو خورشید چندان نمی تواند از آن ها عبور کند) که محافظت بیشتری از پوست بدن می کنند را بپوشید.

قسمت 3: لب ها

دکتر کاسارجیان می گوید: “لب ها اغلب قسمت هایی هستند که هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب نادیده گرفته می شوند، و به طور مزمن در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش قرار خورشید قرار می گیرند.” اگر قبلاً لبهایتان دچار آفتاب سوختگی شده است، می دانید که روند بهبودی آن چقدر دردناک و آزار دهنده است.

به گفتۀ وی “متأسفانه ، ما شاهد آن هستیم که سرطانهای پوستی اغلب بر روی لب ها ایجاد می شود، و این سرطان های پوست می تواند از نوع سرطان های تهاجمی باشد و نیازمند عمل جراحی است، بنابراین پیشگیری از بروز چنین وضعیّتی بسیار مهم و ضروری است.”

خوشبختانه ، کرم های ضد آفتاب یا بالم های لب (مرطوب کننده های لب) زیادی وجود دارد که به طور خاص برای استفاده در مورد لب ها تولید شده اند – و بعضی از آنها نیز طعم خوبی دارند!

پیشگیری

دکتر کاسارجیان پیشنهاد می کند از آن دسته از ضد آفتاب های لب استفاده کنید که حاوی اکسید روی هستند. برخی از کرم های ضد آفتاب مورد علاقۀ وی برای استفاده بر روی لب ها عبارتند از:

  • ضد آفتاب EltaMD و بالم لب  مراقبت از پوست
  • نوتروژنا: مرطوب کننده لب با ضد آفتاب
  • ضد آفتاب  Colorescience  درخشان کنندۀ لب
  • رژ لب  و کرم ضد آفتاب آنتلیوس  از محصولات La Roche-Posay USA

نکته: در صورت وجود هرگونه زخم و یا لکه ای که سفت است و یا به صورت پوسته پوسته است و با وجود استفاده از محصولاتی که مخصوص استفاده برای لب هاست بهبود نمی یابد بایستی به پزشک مراجعه کرد تا مورد بررسی قرار گیرند.

قسمت 4: روی دستها

دکتر کاسارجیان (Kassardjian) می گوید: “قسمت روی دستها بویژه با قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید بیشتر مستعد آسیب ناشی از تابش اشعه ماوراء بنفش در طولانی مدت و خطر ابتلا به سرطان پوست است و نیز مستعد ابتلا به پیری زودرس پوست به دلیل رانندگی است که برای طولانی مدت زیر تابش نور خورشید قرار می گیرد.”  حتی در یک روز ابری نیز به ویژه زمانی که فعالیتی را در خارج از منزل انجام می دهید مهم است که از پوست دستان خود محافظت نمایید.

محافظت از پوست دستانتان می تواند از ایجاد آسیب های ناشی از آفتاب سوختگی جلوگیری کرده و همچنین از بروز علائم پیری زودرس مانند لکه های آفتاب و کک و مک جلوگیری کند.

پیشگیری

به گفتۀ دکتر کاسارجیان: ” قبل از بیرون رفتن از منزل، می توانید ضد آفتاب روزانۀ خود را بر روی قسمت پشت دست ها بمالید، و مهمتر از همه اینکه برای محافظت هر چه بیشتر آن را به خوبی روی پوست دست هایتان بمالید.

وقتی که هنگام صبح به این ترتیب از کرم ضد آفتاب به طور اساسی برای محافظت پوست دست هایتان استفاده کنید این کار باعث می شود تا قبل از شروع روز و بیرون رفتن از منزل سایر قسمت های بدن خود رانیز به خوبی در برابر تابش نور خورشید محافظت نمایید، اما این استفادۀ مجدد از کرم ضد آفتاب زمانی تأثیر مثبت دارد که توصیه های دیگر برای محافظت از پوست نیز به درستی انجام  شود. “

از آنجائی که در طول روز به طور مداوم از دستان خود استفاده می کنید ، استفاده مجدد از ضد آفتاب در این قسمت از بدن مهم است ، زیرا می تواند به راحتی مالش یا شستشو داده شود. به همین دلیل ، دکتر کاسارجیان استفاده از یک ضد آفتاب کرم پودر و یا استیک را توصیه می کند.

“هر آنچه را مردم بیشتر مایل به استفاده از آنها هستند (مثلاً اینکه با استفاده از کدام کرم احساس خوبی دارند و یا حمل کدام کرم ضد آفتاب برایشان راحت تر است وغیره) ، را توصیه می کنم.  من بخصوص کرم های ضد آفتاب استک را ترجیح می دهم. این نوع از کرم های ضد آفتاب براحتی قابل استفاده هستند، بویژه می توانید با استفادۀ مجدد و منظم قبل از آنکه از منزل خارج شوید آن را بر روی پوست دستتان بمالید، این کرم ها همچنین به راحتی قابل حمل هستند.”

دکتر کاسارجیان مارک هایی مانند Neutrogena ، Avene ، Supergoop و La Roche-Posay Anthelios را توصیه می کند – اما شما مختار هستید هر محصولی را که متناسب با بودجه و نیاز شما است آن را تهیه کنید.

اگر از ضد آفتاب کرم پودر استفاده می کنید ، بایستی آن را بعد از کرم ضد آفتاب پایه بر روی پوست خود استفاده کنید. دکتر کاسارجیان می گوید: ” ضد آفتاب کرم پودر گزینه دیگری است که می تواند به محافظت از پوست کمک کند بویژه اگر آن دسته از کرم پودرها را برروی  پوست صورت خود می زنید به یاد داشته باشید که بعد از چند ساعت مجدداً آن را به پوست خود بزنید.” بیشترین توصیۀ وی برای ضد آفتاب کرم پودری  با نام   Colorescience   می باشد.

او می گوید ” این کرم پودر را براحتی می توان مجدداً بر روی پوست دست استفاده  کرد و براحتی نیز خشک می شود. اما دلیل اینکه این کرم پودر انتخاب اول من برای استفاده از آن در قسمت پشت دست نمی باشد … به این دلیل است که با استفاده از پودرها احتمال بیشتری دارد که هنگام استفاده از آن برخی از قسمت های پوست نادیده گرفته می شود لذا در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرد، بنابراین ترجیح شخصی من این است که این کرم پودر برای استفاده مجدد بسیار عالی است. “

قسمت 5: بالای گوش ها

یکی از متداولترین قسمت های بدن که به طور معمول دچار آفتاب سوختگی می شود قسمت قسمت بالای گوش ها است که به طور خاصی آسیب پذیر هستند.

دکتر کاسارجیان می گوید: “این همان قسمتی از بدن است که متأسفانه شاهد هستیم که بسیاری از سرطانهای پوستی در این قسمت ایجاد می شود و گسترش می یابد و همان قسمتی است که هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب فراموش می شود که به این قسمت از بدن نیز کرم ضد آفتاب بزنیم. نه تنها خود گوش ، بلکه قسمت پشت گوش، به ویژه پشت گوش چپ افرادی که روزانه مسافت های طولانی را از خانه تا محل کار طی می کنند نیز مهم می باشد(همانطور که در مورد گردن ذکر شد) زیرا به طور مداوم در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار دارند.”

و ممکن است بسیاری از مردم به این نکته توجه نداشته باشند که در صورت پوشیدن کلاه بیس بال، بایستی محافظت های بیشتری در خصوص این قسمت از بدن در برابر تابش نور خورشید انجام دهند، زیرا کلاه بیس بال همانند کلاه های لبه پهن گوش را محافظت نمی کند و آن را نمی پوشاند.

پیشگیری

شما همیشه بایستی از کرم ضد آفتاب بر روی قسمت های بالای گوش های خود نیز استفاده کنید و در عین حال از یک کلاه نیز برای محافظت بیشتر از گوش ها ــ و همچنین محافظت از صورت خود استفاده کنید.

دکتر کاتا می گوید: “این بسیار مهم است که یک کلاه لبه  پهنی را که می پسندید و از آن استفاده خواهید کرد را برای خود تهیه کنید، مهم نیست این کلاه یک کلاه ماهیگیری باشد یا یک کلاه آفتابی ، یا کلاه کابوی و یا هر کلاه دیگری. و چنانچه قصد استفاده از کلاه را ندارید بایستی نسبت به استفاده از کرم ضد آفتاب در قسمت بالای گوش های خود بسیار دقیق و حساس باشید.”

قسمت 6: روی پاها

شاید شما نیز دچار این عارضه شده اید یا شخصی را دیده اید که پاهای وی تاول زده است و این وضعیّت پوشیدن هرنوع کفشی را برای فرد درناک و یا غیرممکن می سازد.

این که آیا شما در ساحل استراحت می کنید یا یک روز تعطیل را در  یک قایق می گذرانید و یا در حال راه رفتن در یک مسیرپیاده روی هستید، شاید براحتی فراموش کنید که بایستی از پوست قسمت های روی پای خود نیز محافظت کنید- به ویژه اگر از کفشهای بدون رویه یا  صندل استفاده می کنید. اما محافظت ازپوست این قسمت از بدن در برابر تابش نور خورشید نیز همانند سایر قسمت های بدن مهم می باشد.

پیشگیری

دکتر کاتا می گوید: “اگر صندل می پوشید ، قانون استفاده از صندل این است که نخست ضد آفتاب بزنید و سپس صندل بپوشید.”

از ضد آفتابی که سفت و ضد آب می باشد استفاده کنید ، بخصوص اگر می خواهید پاهایتان را خیس کرده و یا شنی کنید. و اگر داخل و یا بیرون از آب هستید ، لازم است  که مجدداً پس از هر بار فرو رفتن در آب و یا هر 2 ساعت یک بار مجدداً آن را بر روی پوست خود بزنید.

قسمت 7: خط میانی (ناحیه جلوی بدن بین سینه و کمر)

اگر در قسمت بالای ناف، خط میانی در معرض تابش نور خورشید قرار گیرد، می تواند دچار سوزش شود.

دکتر کاتا می گوید: “با روند فعلی مد ،تعداد زیادی از خانمها را می بینم که در تابستان تاپ های بالای ناف می پوشند.” “در حالی که بیماران من وقتی کنار ساحل لباس بیکینی می پوشند ، مراقبت زیادی از پوست خود می کنند، اما احتمالاً وقتی در خیابان های شهر تاپ های بالای ناف می پوشند چندان به این موضوع توجه نمی کنند که قسمت ناف به بالای آنها در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرد.”

پیشگیری

به گفتۀ دکتر کاتا ” ممانعت از تابش نور خورشید به این قسمت از بدن بسیار مهم است.” لذا از یک ضد آفتاب با حداقل SPF 30  استفاده کنید و اگر در بیرون از منزل هستید هر 2 ساعت یکبار مجدداً از آن استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *